Anatomické příčiny

Náchylnost ženského pohlavního ústrojí k zánětům a infekcím je všeobecně vyšší, než je tomu u mužů. Je to dáno především anatomickým uspořádáním.

Oblast zevního genitálu a pochvy

Záněty vnějších genitálií a pochvy jsou velmi běžné infekce. Častěji jsou vyvolány kvasinkami nebo parazity než bakteriemi, protože většina bakterií v kyselém prostředí pochvy není schopna přežít. Bakterie napadají pochvu, když zde stoupne pH a prostředí v pochvě se stane méně kyselým.

Pohlavní nemoci a jejich vliv

Pohlavně přenosné nemoci, jako je například kapavka, genitální herpes, chlamydiové infekce nebo syfilis, mohou také způsobit neplodnost. Onemocnění se šíří z pochvy do dělohy a vejcovodů. Postupující zánět zde uzavírá dosud normálně průchodné cesty a hojící se infekce pak vyvolává různé srůsty a vazivové pruhy, které brání spermiím nebo vajíčku v cestě.

Děloha

Ektropium

Ektropium je běžná porucha, kdy sliznice vystýlající dělohu přerůstá přes zevní okraj děložního hrdla. Projevuje se výtokem a lze jej léčit pomocí laseru nebo elektrokoagulací (terapie za pomoci elektrického proudu).

Zánět

Infekce dělohy (endometritis) jsou vzácné, protože děloha je chráněna proti infekci kyselým prostředím v pochvě a přítomností hlenu v krčku dělohy. Většina infekcí do dělohy proniká vzestupně z pochvy. Porod nebo potrat, chirurgické výkony nebo zavedení nitroděložního antikoncepčního tělíska jsou situace, při kterých je riziko infekce dělohy zvýšené.

Nádorová onemocnění

Děložní krček (cervix)

Rakovina děložního krčku je jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů u žen. Zůstává poměrně dlouho omezena na pohlavní ústrojí, ale má tendenci prorůstat do okolí. Při pravidelných gynekologických návštěvách lze toto onemocnění včas zachytit.

Děložní tělo

Nezhoubné nádory vycházející z hladkého svalstva dělohy (tzv. myomy) se vyskytují až u 20-50 % žen. Mohou být vícečetné a dosahovat velikosti až 10–15 centimetrů v průměru, ale často nedělají žádné obtíže. Nejobvyklejším příznakem je silné menstruační krvácení. Léčba může být medikamentózní nebo chirurgická.

Zhoubné nádory děložní sliznice

Maligní nádory endometria jsou třetí nejčastější gynekologickou rakovinou. Vyskytuje se obvykle u žen ve věku vyšším, než je 55 let. Nejčasnějším příznakem je krvácení. Rakovina dělohy se nejprve šíří dělohou, pak metastazuje do vzdálených orgánů. Léčí se operačním odstraněním dělohy, případně ozařováním při šíření na orgány pánve, nebo chemoterapií.

Vejcovody

Důsledkem jizvení po proběhlé infekci nebo chirurgickém výkonu může být poškození vejcovodů. To pak brání v průchodnosti nebo způsobí různé deformace. Tento problém se týká asi jedné třetiny žen s poruchou plodnosti.

Vaječníky

Nádorová onemocnění

Nejčastějšími poruchami vaječníků jsou nádory. Jsou to buď pevné nádory, nebo cysty vyplněné tekutinou. Naprostá většina (94 %) těchto nádorů je nezhoubných –cysty, cystadenomy, teratomy, fibromy. Tyto nádory mohou dorůst do velikých rozměrů. Léčba je chirurgická.

Asi 6 % nádorů vaječníků jsou nádory zhoubné, karcinomy. Většina z nich dlouhou dobu nevyvolává obtíže, dokud nezačnou utlačovat okolní orgány, jako například vývodné močové cesty. Zhoubné nádory se léčí operačním odstraněním a chemoterapií.

PCOS

Další běžnou ovariální poruchou je syndrom polycystických ovarií (PCOS).

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1487 ]
  • Ne
    [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR