Algoritmus léčby

Různé možnosti

V případě ženské neplodnosti se nabízí farmakologická terapie poruch ovulace nebo chirurgická léčba u diagnostikovaných anatomických poruch. V případě neplodnosti muže existují rovněž mikrochirurgické výkony, kterými lze v některých případech stav zlepšit. Zvláštní kapitolou léčby neplodnosti jsou pak metody takzvané asistované reprodukce.

Důkladné vyšetření a určení příčiny neplodnosti rozhoduje o volbě metody terapie.

 

Indukce ovulace (OI) - hormonální léčba

Pokud laboratorní testy ukazují na poruchu ovulace, bývá obvykle doporučena léčba hormony. Cílem je odstranit nerovnováhu mezi hormony produkovanými v mozku (hypothalamu a hypofýze) a vaječnících. Více než 80 % neplodných žen bez anatomických poruch je možno těmito přípravky úspěšně léčit.

Klomifencitrát

Klomifencitrát účinkuje v hypothalamu, kde zvyšuje uvolňování gonadotropin uvolňujícího hormonu (GnRH), který pak stimuluje hypofýzu k uvolňování FSH a LH, a ty pak podněcují růst a zrání folikulů v ovariích.

FSH a LH

Pokud jsou 3-4 cykly léčby klomifencitrátem neúspěšné, bývá obvykle předepsáno podávání FSH a LH (gonadotropiny, které účinkují přímo na ovaria a stimulují v nich vývoj folikulů).

Chirurgické řešení

Chirurgické řešení je provedeno u žen s prokázanou tubární sterilitou, způsobenou uzávěrem vejcovodu. Operují se také nádorová onemocnění a endometrióza.

Metody asistované reprodukce (ART)

Selhává-li hormonální substituce nebo operační výkon, přistupuje se k některé z metod asistované reprodukce. ART je společný název pro celou škálu léčebných postupů, které manipulují se zárodečnými buňkami, vajíčky a spermiemi, v zájmu dosažení těhotenství. Příkladem jsou IVF, ICSI, GIFT.

Anketa

Souhlasíte s věkovým omezením umělého oplodnění?

  • Ano
    [ 1487 ]
  • Ne
    [ 1059 ]
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá
Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

Chci soutěžit

Video
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci