V případě ženské neplodnosti se nabízí farmakologická terapie poruch ovulace nebo chirurgická léčba u diagnostikovaných anatomických poruch. V případě neplodnosti muže existují rovněž mikrochirurgické výkony, kterými lze v některých případech stav zlepšit. Zvláštní kapitolou léčby neplodnosti jsou pak metody takzvané asistované reprodukce.
Důkladné vyšetření a určení příčiny neplodnosti rozhoduje o volbě metody terapie.
Pokud laboratorní testy ukazují na poruchu ovulace, bývá obvykle doporučena léčba hormony. Cílem je odstranit nerovnováhu mezi hormony produkovanými v mozku (hypothalamu a hypofýze) a vaječnících. Více než 80 % neplodných žen bez anatomických poruch je možno těmito přípravky úspěšně léčit.
Klomifencitrát účinkuje v hypothalamu, kde zvyšuje uvolňování gonadotropin uvolňujícího hormonu (GnRH), který pak stimuluje hypofýzu k uvolňování FSH a LH, a ty pak podněcují růst a zrání folikulů v ovariích.
Pokud jsou 3-4 cykly léčby klomifencitrátem neúspěšné, bývá obvykle předepsáno podávání FSH a LH (gonadotropiny, které účinkují přímo na ovaria a stimulují v nich vývoj folikulů).
Chirurgické řešení je provedeno u žen s prokázanou tubární sterilitou, způsobenou uzávěrem vejcovodu. Operují se také nádorová onemocnění a endometrióza.
Selhává-li hormonální substituce nebo operační výkon, přistupuje se k některé z metod asistované reprodukce. ART je společný název pro celou škálu léčebných postupů, které manipulují se zárodečnými buňkami, vajíčky a spermiemi, v zájmu dosažení těhotenství. Příkladem jsou IVF, ICSI, GIFT.