#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vyšetření neplodnosti je často méně náročné u muže než u ženy
Vyšetření neplodnosti je často méně náročné u muže než u ženy
calendar 23. 6. 2008

Vyšetření neplodnosti je často méně náročné u muže než u ženy

Neplodnost je dnes problémem nejen žen, ale také mužů. Základním ukazatelem je vyšetření ejakulátu a stanovení hodnot spermiogramu. <br>

Neplodnost je dnes problémem nejen žen, ale také mužů. Vyšetření ejakulátu a stanovení hodnot spermiogramu je proto základním ukazatelem, který pomáhá řešit problémy s neplodností. Přesto řada mužů kategoricky odmítá podstoupit tuto intimní lékařskou prohlídku. Pomoc vyhledají často až po dlouhém snažení o zplození potomka, mnohdy až po složitých vyšetřeních partnerky.

Ačkoliv jsou muži většinou jiného názoru, je vhodné při řešení neplodnosti začít vyšetřováním muže. Muž podstupuje obecně jednodušší, neinvazivní a méně bolestivé úkony než žena. Většinou postačí k hodnocení sperma, moč a krev. K dalším metodám se přistupuje až při diagnostických nejasnostech.

Když nelze odebrat sperma

Pro některé muže je frustrující zejména odběr spermatu. Vzorek musí být získán masturbací, nikoliv přerušením pohlavního styku. Pokud muž není schopen v prostorách laboratoře dosáhnout ejakulace, je možný odběr i v domácím prostředí. Nádobka s ejakulátem pak musí být transportována bez přístupu světla, při tělesné teplotě a do 60 minut od odběru.

Záleží na spermiích

Hlavním zdrojem informací je spermiogram. Je to mikroskopické vyšetření spermatu, které hodnotí počet spermií v jednom mililitru ejakulátu, pohyblivost a tvar spermií. Dalším vyšetřovacím postupem je rozbor moči. Ten může odhalit infekci močových cest, zánět prostaty nebo jiné choroby, které ovlivňují plodnost muže.

Z krve se posuzují hormony i genetika

Podobně jako u žen, také u mužů se z krve vyšetřují imunologické parametry a hladiny hormonů. Kromě toho lze z krevního vzorku provést i genetickou analýzu. Některé vrozené syndromy (například Klinefelterův syndrom) totiž mohou být spojeny i s neplodností. Další metodou je ultrazvuk šourku, který umožňuje zobrazit postižení žil varlete. V některých případech je nutné provést biopsii varlete. Jedná se o odběr tkáně varlete, která se následně hodnotí pod mikroskopem.

Ke zvýšení spolupráce mužů při řešení neplodnosti je nutné především informovat o tom, jak vyšetření probíhá. Pro někoho může být takové vyšetření velmi nepříjemným zážitkem. Ovšem jen na jeho základě je možné stanovit možnosti léčby neplodnosti. Citlivé poučení partnera jistě pomůže překonat ostych a strach z výsledku.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více