#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít
Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít
calendar 18. 1. 2016

Anovulace – porucha, která může stát za neschopností počít

Máte nepravidelný cyklus, vůbec nemenstruujete nebo trpíte abnormálním krvácením? Pak možná ani neovulujete. Tento stav se nazývá anovulace a zapříčiňuje 30–40 % všech případů neplodnosti.

Před započetím léčby je třeba provést vyšetření k vyloučení jiných zdravotních problémů, které mohou ovulaci bránit. Může jít o poruchy funkce štítné žlázy, nadledvinek nebo podvěsku mozkového.

Jak otěhotnět při anovulaci

Když váš lékař vyloučí jiné příčiny neplodnosti, může vám předepsat léky, které stimulují ovulaci. Preparátem první volby je klomifen, protože je účinný a prověřený desítkami let praxe. Na rozdíl od jiných přípravků má tu výhodu, že je podáván ve formě tablet a nevyžaduje injekční aplikaci. 

  • Klomifen u většiny žen navodí ovulaci, až 10 % jeho uživatelek však má vícečetné těhotenství. Pro porovnání – pouze 1 % běžné populace počne dvojčata přirozenou cestou.
  • Jeho nežádoucím účinkem může být změna cervikálního hlenu v prostředí nepřátelském pro spermie. Tento problém lze snadno překlenout intrauterinní inseminací – tedy injekcí speciálně upraveného spermatu přímo do dělohy, aby zde bylo vajíčko oplozeno.
  • Další potíží bývá ztenčení děložní výstelky.

Nefunkční vaječníky  

Příčin anovulace může být mnoho. Klasickým problémem je však syndrom polycystických vaječníků. Jedná se o komplexní endokrinologické onemocnění, které postihuje asi 5–10 % žen a může mít za následek poruchu funkce vaječníků. U většiny nositelek se tyto orgány zvětší a jejich povrch se pokryje početnými tenkými cystami, tedy váčky naplněnými tekutinou. K příznakům tohoto syndromu patří:

  1. žádná, nepravidelná nebo abnormální menstruace,
  2. nepravidelná nebo chybějící ovulace,
  3. obezita či nadváha (není podmínkou),
  4. necitlivost k inzulinu,
  5. vysoký krevní tlak,
  6. abnormální hladiny krevních tuků,
  7. nadměrný růst chloupků,
  8. akné,
  9. řídnutí vlasů.

Syndrom polycystických vaječníků nelze zcela vyléčit, ale existuje několik způsobů, jak zmírnit jeho příznaky nebo dopad na plodnost. Máte-li tento problém a zároveň nadváhu, zkuste zhubnout. Lékař vám také může předepsat léky na zvýšení citlivosti k inzulinu.

Stres vše jen komplikuje

Vyrovnat se s neplodností je těžké. Ale nepoddávejte se tomu. Pokud lékaři nenacházejí žádnou příčinu, zaměřte se na psychologickou stránku věci. Můžete to zkusit sami nebo vyhledejte psychologa, se kterým se vám bude dobře povídat. Návštěva takového odborníka není žádná ostuda – je to někdo, kdo vám chce pomoci. Pokud budete bojovat sami, zamyslete se nad radami Americké společnosti reprodukční medicíny:

  • S partnerem mluvte otevřeně.
  • Vyhledejte citovou podporu.
  • Zkuste některou z technik na snížení stresu.
  • Přestaňte kouřit, pít kávu, energetické nápoje a silné čaje.
  • Pravidelně cvičte.
  • Spolupracujte s lékaři.

(pez)

Zdroj:
http://www.webmd.com

Související štítky
Prevence
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více