#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové
Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové
calendar 7. 9. 2008

Vícečetné těhotenství je oprávněně rizikové

Rizikové těhotenství je označení pro takové těhotenství, kdy je zvýšená pravděpodobnost, že se dítě nenarodí zcela zdravé. <br>

Rizikové těhotenství je označení pro takové těhotenství, kdy je zvýšená pravděpodobnost, že se dítě nenarodí zcela zdravé. Obecnými riziky mohou být hrozící potrat, předčasný porod nebo výskyt vrozené vývojové vady. Všechna riziková těhotenství proto vyžadují zvýšenou preventivní péči.

S riziky je spojována i vícečetná gravidita. Vzhledem k rozvoji oplození "ve zkumavce" (IVF) vícečetných těhotenství v poslední době výrazně přibývá. V České republice připadá podle statistik jeden porod dvojčat na 80 porodů jednočetných těhotenství a z IVF programů vychází přibližně každé čtvrté těhotenství jako vícečetné.

K nejčastějším rizikům vícečetného těhotenství jsou řazeny:

  • časná ztráta jednoho dvojčete
  • potrat
  • vrozené vývojové vady plodu
  • růstová retardace
  • TTT syndrom (syndrom fetofetální transfuze)
  • předčasný porod (odkaz Předčasný porod)

Zvýšené nároky dvou plodů

Pokud je v děloze více plodů, jsou kladeny zvýšené nároky na organismus matky a na placentu, která zásobuje embrya živinami. V časné fázi těhotenství se může stát, že se jeden plod přestane vyvíjet nebo odumře. V takovém případě se toto embryo vstřebá a druhý zárodek se obvykle vyvíjí normálně.

Poruchy růstu

Další komplikaci představuje růstová retardace plodů. Dvojčata mohou růst pomaleji, než odpovídá jejich gestačnímu stáří. Někdy se mohou lišit i tempem růstu navzájem, kdy jedno z dvojčat roste rychleji než druhé. Pokud k takové situaci dojde, jsou lékaři často nuceni vyvolat porod a zajistit optimální podmínky pro vývoj dítěte.

Závažný TTT syndrom

U společné placenty může vzniknout transfuzní syndrom dvojčat. Mezi cévami placenty dojde k vytvoření spojky, a tím se propojí krevní oběhy dvojčat. Krev se přesunuje od jednoho plodu k druhému. Jeden plod tak dostává velké množství krve, které organismus přetěžuje, a následkem toho začne více vylučovat, zvyšuje se krevní tlak a může dojít až k srdečnímu selhání. Druhé dvojče naopak nedostává prakticky žádnou krev, a je proto menší, chudokrevné, méně vylučuje a má nízký krevní tlak.

Těhotné ženy, u kterých se zjistí vícečetné těhotenství, jsou pečlivě sledovány, aby bylo možné rizikům předcházet, a ochránit tak matku i plody.

(nes)

Zdroj: Hruban L, Gerychová R. Využití ultrazvukové diagnostiky při sledování vícečetného těhotenství. Praktická gynekologie 2004;3.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více