#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Věřte nevěřte aneb 7 mýtů o otěhotnění
Věřte nevěřte aneb 7 mýtů o otěhotnění
calendar 13. 7. 2015

Věřte nevěřte aneb 7 mýtů o otěhotnění

Existuje spousta věcí, které pár může udělat, aby podpořil své šance na početí. Mezi lidmi však koluje i mnoho zavádějících a špatných informací a následující řádky prozradí některé z nich.

1. Otěhotnět po vysazení antikoncepce trvá dlouhou dobu

Mnoho žen si myslí, že po vysazení pilulek proti početí trvá zhruba 6 až 12 měsíců, než se jim upraví cyklus, a že po tuto dobu jsou jejich šance na otěhotnění sníženy. Podle studií to však není pravda, spíše naopak. Hodně žen má pravidelný cyklus hned po 1 měsíci, a naděje na miminko jsou tak úplně stejné jako před užíváním antikoncepce. Proto by žena, která spontánně nedostane menstruaci do tří měsíců po vysazení prášků, měla vyhledat lékaře.

2. Když se početí nedaří, měl by pár vyhledat odborníky po jednom roce snažení

To samozřejmě většinou platí, nicméně existují výjimky. Navštívit specialistu rozhodně dříve by měly ženy, kterým je více než 35 let. Ty by měly vyhledat odborníka po 6 měsících neúspěšného snažení. Je-li žena mladší 35 let a má-li nějaké gynekologické obtíže (endometriózu, nepravidelný cyklus apod.), pak by ani ta neměla s konzultací u lékaře čekat celý dlouhý rok. 

3. Úspěch zaručí styk v době stoupající bazální teploty 

Část žen sleduje svoji ovulaci pomocí tělesné teploty a myslí si, že naděje na oplodnění je největší v době, kdy teplota začne stoupat. Toto měření teploty je dobrá metoda na určení plodných dnů, nicméně žena by neměla čekat na to, až teplota vzroste. To už je totiž následek ovulace, ke které došlo před zvýšením tělesné teploty. Pokud to tak tedy žena dělá, její šance na početí jsou naopak sníženy. Nejlepší je, bude-li pár mít pohlavní styk den před ovulací, jelikož spermie dokážou přežít i několik dní. Tato metoda funguje dobře především u žen s pravidelným cyklem, kdy je možné dny před ovulací vystopovat.

4. Má-li již muž svého potomka, není možné, aby byl příčinou bezdětnosti 

To, že se partner stal již jednou otcem, ještě neznamená, že se situace stran jeho plodnosti nemohla změnit. U muže totiž mohlo od té doby dojít k mnoha změnám, například tělesné váhy či zdravotního stavu. To vše plodnost ovlivňuje. A vždy existuje možnost, že onen muž prostě nebyl biologickým otcem dítěte. Proto by ke specialistovi měli jít vždy oba partneři a oba by se měli podrobit vyšetření.

5. Šanci na početí zvyšuje každodenní milování  

Ani toto tvrzení není pravdivé. Ideální je, má-li pár pohlavní styk v období kolem plodných dnů ženy, ale ani v tomto časovém úseku není třeba, aby byl sex každodenní. Obden je tak akorát.

6. Některé polohy jsou nadějnější 

Myšlenka, že pozice při sexu mohou mít vliv na samotné početí, či snad dokonce na pohlaví potomka, je opravdový mýtus.

7. S plodností pomohou jen drahé vitamíny 

Některé vitamínové produkty hlásají, jak moc dokážou podpořit vstup do jiného stavu, nicméně důkazů pro toto tvrzení je opravdu minimum. Proto jsou podle mnohých odborníků drahé vitamíny jen ztrátou peněz.

Informovanost je tedy dobrá věc, ovšem není nad rčení „Důvěřuj, ale prověřuj„“.

(boba)

Zdroj: www.huffingtonpost.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více