#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Varikokéla – mužská příčina neplodnosti
Varikokéla – mužská příčina neplodnosti
calendar 30. 11. 2015

Varikokéla – mužská příčina neplodnosti

Jedná se o rozšíření žil, které jsou v šourku. Podobné varixy můžeme často pozorovat na dolních končetinách lidí, kteří trpí křečovými žilami. Nastane-li tento stav v oblasti šourku, může se snížit tvorba spermií, což následně u některých mužů vede k neplodnosti.

Většina varikokél se vyvíjí v čase a jejich diagnostika je naštěstí snadná. Zpravidla nevyžadují léčbu. Toto onemocnění se více méně neprojevuje ani žádnými příznaky. Pokud ano, jedná se obvykle pouze o nepříjemný pocit v oblasti šourku nebo o bolest, která může být ostrá i tupá. Často její intenzita stoupá při fyzické aktivitě a také v průběhu dne. Naopak ustupuje, pokud si jedinec lehne na záda.

Rozšíření žil zůstává záhadou

Není jisté, co varikokélu způsobuje. Zpravidla se objevuje v průběhu puberty a více na levé straně, což je dáno průběhem levé žíly odvádějící krev od varlete. V necelé polovině případů se varikokéla projevuje oboustranně. Někteří experti se domnívají, že příčinou může být špatná funkce chlopní uvnitř žil, které brání zpětnému proudu krve. Pokud chlopně pracují nedostatečně, krev může proudit i zpět a dochází k rozšíření žil. To následně může poškodit varlata. Vzhledem k tomu, že příčina zůstává odborníkům utajena, nejsou známé ani žádné jasné rizikové faktory. Někteří vědci tvrdí, že nadváha může nebezpečí vzniku varikokély snížit a naopak vysoká postava zvýšit.

Možné následky 

Varikokéla může vést ke dvěma zásadním věcem:

  • Zmenšení postiženého varlete – rozšířené žíly mohou utlačovat tubuly, ve kterých se tvoří spermie, což vede k jejich postupnému zničení. Následně se varle zcvrkne a zjemní.
  • Neplodnost – díky varikokéle je v oblasti šourku vyšší teplota, což ovlivňuje kvalitu tvořených spermií.

Medicína pomůže 

Většinou toto onemocnění nevyžaduje žádnou terapii, nicméně pokud působí bolest či neplodnost, můžete zvažovat řešení. Možný je chirurgický zákrok či ucpání žil z cévního přístupu. Problémem však je, že efekt na zlepšení plodnosti nebyl ve studiích jednoznačně prokázán.

(boba)

Zdroje:
www.mayoclinic.org
http://patient.info

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více