#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu
Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu
calendar 16. 2. 2015

Umělé oplodnění: v hlavní roli věk dárce spermatu

Čím je žena starší, tím obtížnější pro ni může být otěhotnět. Také se ví, že s rostoucím věkem muže klesá kvalita jeho spermií. Nová studie ale tvrdí, že věk dárce spermatu nemá na umělé oplodnění vliv. 

Vědci analyzovali více než 39 000 případů umělého oplodnění, k nimž došlo mezi roky 1991 a 2012 ve Velké Británii. Vždy šlo o první cyklus, při kterém byly použity spermie z dárcovského spermatu. Studie se zabývala jak in vitro fertilizací, tak i dárcovskou inseminací.

  • In vitro fertilizace je metoda, kdy k oplození vajíčka dochází mimo organismus budoucí matky – laicky řečeno „ve zkumavce“. Takto vzniklé zárodky jsou poté vráceny zpět do těla ženy.
  • Při inseminaci je vajíčko oplodněno ve vejcovodech podobně, jako když je početí přirozené. Rozdíl je jen v tom, že spermie jsou zavedeny do dělohy pomocí speciálního lékařského nástroje.

Věk ženy vs. věk muže

Autoři studie poté pro výše uvedené metody spočítali úspěšnost, a to jako poměr mezi počtem narozených dětí a celkovým počtem zákroků. A výsledky?

  • U mladších žen byla metoda in vitro fertilizace úspěšnější.
  • Ve věkové skupině od 18 do 34 let se dobré výsledky pohybovaly okolo 29 %, u žen starších 37 let to bylo jen 14 %.
  • Podobné závěry – tedy to, že šance na otěhotnění klesá s věkem ženy – přinesla i studie zabývající se dárcovskou inseminací.
  • Překvapením ale bylo, že mezi věkem dárce spermatu a úspěšností umělého oplodnění spojitost nebyla.

Znamená to tedy, že muži jsou plodní ve 45 letech stejně, jako když je jim 18 roků? Podle autorů studie to tak není. Musíme totiž brát v úvahu, že dárci jsou pečlivě vybíráni, a to především podle kvality spermatu. Dalším kritériem je pak celkový zdravotní stav a speciálně jsou kandidáti testováni na pohlavně přenosné nemoci.

Ženy tlačí čas 

Z výsledků výzkumu tedy vyplývá, že důležitým faktorem pro úspěch umělého oplodnění je věk ženy a kvalita spermatu muže. Pokud je sperma kvalitní, má šanci stát se otcem i ve vyšším věku. Naopak ženy by s rodičovstvím otálet neměly, s věkem totiž klesá jak úspěšnost přirozeného, tak i umělého oplodnění.

(mak)

Zdroj: www.webmd.com

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více