#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Trojčata, čtyřčata, nebo raději jen jedno dítě?
Trojčata, čtyřčata, nebo raději jen jedno dítě?
calendar 10. 11. 2009

Trojčata, čtyřčata, nebo raději jen jedno dítě?

Nebylo by perfektní mít technologii, kdy by se při umělém oplodnění u všech žen vždy uchytilo jedno nebo dvě embrya přenesená do dělohy? A kdy by navíc toto těhotenství pokračovalo a skončilo ve všech případech porodem zdravého donošeného dítěte?

Nebylo by perfektní mít technologii, kdy by se při umělém oplodnění u všech žen vždy uchytilo jedno nebo dvě embrya přenesená do dělohy? A kdy by navíc toto těhotenství pokračovalo a skončilo ve všech případech porodem zdravého donošeného dítěte?

Záleží i na přírodě

Smutným faktem bohužel je, že technologie perfektní není a příroda pořád hraje svoji roli. To znamená, že ne ze všech embryí přenesených do dělohy se narodí miminka. Zvýšit šanci na úspěch těhotenství se proto lékaři snaží tak, že do dělohy přenesou embryí více. Ale i toto rozhodnutí někdy udělá čáru přes rozpočet. A to tehdy, když se embrya uchytí všechna. Mohou být dvě nebo tři, ale i více.

Co se také může přihodit

Uchycení jednoho, případně dvou embryí a následný porod v termínu je tím nejlepším výsledkem fertilizace in vitro (IVF), tedy oplodnění „ve zkumavce“. Daleko častějším, ne-li nejčastějším výsledkem však je, že se neuchytí embryo ani jedno. Může se však přihodit, že se embrya začnou vyvíjet všechna. A i to paradoxně znamená dost velký problém. Předčasně narozená miminka potřebují dlouhou, náročnou péči v inkubátoru. Hodně velké procento z nich může mít postižení fyzického nebo mentálního rázu po celý život. Vícečetné těhotenství je přitom velice rizikové i pro ženu. Vyvstává tedy otázka, co dál.

Rozhodnutí není snadné

Je možné podstoupit takzvanou redukci, kdy se lékařským zákrokem v děloze počet embryí sníží. Jenomže co když vám to nedovoluje náboženské přesvědčení? Nebo máte osobní, morální či etické důvody proti redukci? Můžete mít také oprávněný strach, že redukce způsobí potrat všech uchycených embryí. To je více pravděpodobné tehdy, když plody sdílejí společnou placentu. Je také možné, že po redukci se nesmíříte s faktem, že jste ji nechali provést.

Vícečetné těhotenství: radost, ale i ohrožení ženy

Samozřejmě je nutné přitom přemýšlet nad tím, jak moc vícečetné těhotenství ohrožuje zdraví vás samotných. Nebo to, zda máte dostatek síly a finančních prostředků se starat o děti, které by eventuálně mohly potřebovat zvýšenou péči kvůli jejich postižení. Nicméně výše uvedené důvody jsou ty nejčastější, proč se některé ženy rozhodnou redukci nepodstoupit; záleží opravdu jenom na nich samých.

(skl)

Zdroj: www.healthlinkbc.ca

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více