#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž
Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž
calendar 9. 5. 2010

Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž

Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti.

Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti. Dosavadní výsledky ukazují, že je možné transplantovat dělohu, která vydrží natolik dlouho, aby umožnila těhotenství.

První vlaštovka ze Saúdské Arábie

Už v roce 2000 se lékaři v Saúdské Arábii pokusili transplantovat dělohu 26leté ženě. Děloha se ale po třech měsících odhojila a musela být odstraněna. Chyba tehdy zřejmě byla v nedostatečném zajištění cévního zásobení a tvorbě sraženin v cévním řečišti transplantované dělohy.

Šance pro tisíce žen

Jen ve Velké Británii žije kolem patnácti tisíc žen v reprodukčním věku, které nemohou mít vlastní děti, protože jim chybí děloha. Často to je následkem nádorového onemocnění, kvůli kterému musela být děloha odstraněna, nebo se s ní vůbec nenarodily. Pro takové ženy je jedinou šancí, jak mít děti, adopce nebo náhradní mateřství. Možnost náhradního mateřství využije ve Velké Británii ročně kolem dvou set žen.

Pro úspěšnou transplantaci nestačí dělohu jen přenést od dárce k příjemci, ale je nutné zajistit dostatečné cévní zásobení a zabránit jejímu odhojení pomocí imunosupresiv (léků, které potlačují imunitu). Je třeba, aby děloha zůstala funkční během celého těhotenství. Pak může být odstraněna, aby žena nemusela stále užívat imunosupresiva.

Úspěch u králíků, naděje pro člověka?

Podle vedoucího výzkumu doktora R. Smithe je problém, jak dělohu přenést a zajistit cévní zásobení, téměř vyřešen. Zbývá vyladit několik technických záležitostí a zpracovat metodu tak, aby byla bezpečná a efektivní i u lidí. Prozatím byla transplantace úspěšná u králíků. Nepodařilo se ale dosáhnout oplodnění přirozenou cestou. Lékaři musí tedy transplantovanou králičí dělohu podrobit zatěžkávací zkoušce těhotenstvím dosaženým pomocí umělého oplodnění.

(jas)

Zdroj:
www.timesonline.co.uk
www.ivfnet

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více