#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Toužíte po miminku? Věřte (si)
Toužíte po miminku? Věřte (si)
calendar 18. 9. 2009

Toužíte po miminku? Věřte (si)

Idiopatická neplodnost (sterilita) – sousloví, které bývá strašákem v lékařských nálezech mnoha žen. Jde o lékařsky nevysvětlitelnou neplodnost.

Idiopatická neplodnost (sterilita) – sousloví, které bývá strašákem v lékařských nálezech mnoha žen. Jde o lékařsky nevysvětlitelnou neplodnost (nevysvětlitelnou za současného stavu vědomostí medicíny). V odborné literatuře se udává, že jde o 10 % všech sterilit, ale podle zkušeností některých lékařů z praxe je to až 20–30 %.

Role psychiky

Psychika se na příčinách neplodnosti podílí významně. Ve stresových situacích může být totiž ovlivněna funkce hypofýzy (podvěsku mozkového) takovým způsobem, že dojde k hormonálním změnám, při kterých nedochází k ovulaci vůbec nebo je významně negativně změněna hormonální součinnost, která je k otěhotnění maximálně potřebná.

Situace ženy toužící po dítěti by se dala popsat velmi výstižně tímto citátem z krásné literatury:
„ Tři dny před ovulací rozdrtit třináct zrníček čehosi zázračného, smíchat se žloutkem a lžičkou medu, pozřít nalačno a několik hodin nechat zažít. Nedělat těžkou práci. Každý večer cvičit cviky paní Mojžíšové. Před ovulací se chovat zdrženlivě. Věřit. Zpevnit si svalstvo na zadku. Nelyžovat. Odreagovat se. Ráno si změřit bazální teplotu. Věřit. Pít hormonální čaj paní Kamenické. Být veselé mysli. Plodné dny využít. Věřit. Nekouřit. Prát prádlo na valše. Nenosit úzké kalhoty. Jet na hory, protože tam jeden neplodný kulturista počal. Věřit. Netrápit se. Nenervovat. Jíst ovesné vločky. Věřit. Nebruslit. Po spojení udělat svíčku. Po spojení udělat stoj na hlavě. Věřit. Odstěhovat postel z místa magnetických uzlů. Věřit. Nedělat sněhuláky. Věřit. Nemyslet. Věřit. Věřit. Věřit.“
(Tereza Boučková, Indiánský běh, strana 74,vyd. Grafoprint Praha, 1992)

Není stres jako stres

Ženám ale nepřináší stres pouze jejich neschopnost otěhotnět (např. při neúspěšných pokusech metod asistované reprodukce – ART, ale jakýkoli stres životní (napětí ve vztazích v rodině, starosti s výchovou dětí, smrt blízkého člověka, rozchod, rozvod a podobně). Právě tyto životní stresy se s neplodností dávají do souvislosti jen málo, ale mohou být významnou skrytou příčinou sterility.

IVF cykly byly neúspěšné – život nekončí

Některé páry podstoupí cykly umělého oplození i několikanásobně, ale výsledkem je stále prázdná náruč. Tady je na místě svěřit se do péče některého z oborů celostní medicíny, protože jednou z diagnóz dobře reagujících na holistickou léčbu je právě idiopatická neplodnost.

Holistická znamená celostní

Podstatou holistické péče je celostní (celkový) pohled na zdraví člověka. Do tohoto oboru patří např. homeopatie, tradiční čínská medicína, medicína psychosomatická (poměrně mladý obor klasické medicíny), komplexní rodinné poradenství, hledání původu problémů v rodině – tzv. rodinné konstelace –, ale také obory další: manuální medicína, aromaterapie, kineziologie a cvičební sestavy, relaxační terapie, akupresura a akupunktura, terapie stravou, přírodními prostředky a bylinami, terapie barvami, krystaly a minerály, terapie pracující s energií (např. reiki), relaxační a meditační techniky a mnoho dalších.

Psychosomatická medicína

Jde o poměrně mladé odvětví klasické medicíny, které se pokusilo spojit v medicíně dávno oddělené sféry – duši (psycho) a tělo (soma) –, ale propojuje i vlivy životního, sociálního a rodinného prostředí. Starosti, s nimiž si hlava neví rady, totiž tělo často řeší nemocí (proces somatizace). Bolest a nemoc jsou informace, a proto jít po stopách své nemoci znamená jít dovnitř sebe a cílem je objevit zdroj obtíží a obnovit rovnováhu těla a duše.

Psycholog je důležitý i v procesu IVF oplození

I při absolvování cyklů mimotělního oplození se musí na psychickou stabilitu páru myslet. Nejnutnější je předcházet depresivním stavům a různým krizím v partnerském a osobním životě. Ne vždy se totiž dostaví úspěch IVF hned po prvním pokusu. Pokud se zdá, že situace je pro pár obtížně zvládnutelná, je vhodná co nejčasnější konzultace s odborníkem – psychologem. Jsou zařízení, která se psychologicky specializují právě na oblast neplodnosti (např. projekt Ratolest). U některých IVF center je už psycholog samozřejmostí jako součást lékařského týmu.

Po odstranění psychického bloku obvykle dochází k úpravě a ženy mohou spontánně otěhotnět. Je to sice proces většinou dlouhodobý, ale investice energie do této sféry se určitě vyplatí. Stojí za to ji na cestě za dítětem rozhodně nevynechat.

(jnl)

Zdroj:
www.lirtaps.cz
www.sktlib.cz
www.projekt-ratolest.info
www.materska-nadeje.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více