#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Test na zdraví spermií zvyšuje šanci otěhotnět až o 30 procent
Test na zdraví spermií zvyšuje šanci otěhotnět až o 30 procent
calendar 22. 6. 2010

Test na zdraví spermií zvyšuje šanci otěhotnět až o 30 procent

Vědci z Yale School of Medicine vyvinuli jednoduchý laboratorní test, který s přesností na 99 procent oddělí zdravé funkční spermie od těch méně kvalitních. Vybere tak ty spermie, které by preferovalo i samo vajíčko.

Vědci z Yale School of Medicine vyvinuli jednoduchý laboratorní test, který s přesností na 99 procent oddělí zdravé funkční spermie od těch méně kvalitních. Vybere tak ty spermie, které by preferovalo i samo vajíčko.

Mocná přitažlivost kyseliny hyaluronové

K odlišení funkčních a nefunkčních spermií slouží v testu kyselina hyaluronová, která je také součástí membrány obklopující vajíčko. Spermie jsou k ní přitahovány a snaží se na ni navázat. Ne každé se to ale podaří. Podle vědců jsou právě ty spermie, které se dobře navazují na kyselinu hyaluronovou, také ty s nejméně poškozenou genetickou výbavou a nejvyšší schopností vajíčko oplodnit.

Když si vajíčko nemůže vybrat

Pokud oplození probíhá přirozenou cestou, vajíčko si díky kyselině hyaluronové, zjednodušeně řečeno, vybere tu nejlepší spermii. Při některých metodách IVF však tuto možnost výběru nemá. Například u tzv. ICSI (intracytoplazmatická injekce spermie) je spermie, která podle laboratorního pracovníka nejvíce odpovídá normálnímu tvaru a je nejvíce pohyblivá, vpravena přímo do vajíčka. Může se tak stát, že je vajíčko oplozeno spermií s poškozenou genetickou informací, což s sebou přináší větší rizika. A právě tady by test, který odliší kvalitnější spermie, našel své uplatnění.

Téměř stoprocentní úspěšnost

Že test skutečně funguje, potvrdili vědci pokusem s padesáti vzorky spermií. Smíchali spermie s kyselinou hyaluronovou a s roztokem, který obarví spermie s nepoškozenou DNA zeleně. A výsledek byl skvělý. Téměř všechny, tedy přesněji řečeno 99 procent navázaných spermií, svítily zeleně. Z těch, které se nenavázaly, byla zelená jen polovina.

Test podle vědců zvyšuje šanci úspěšného těhotenství o 20 až 30 procent a byl již schválen americkou Agenturou pro potraviny a léky (FDA – Food and Drug Administration). V budoucnu by mohl posloužit nejen k vybírání vhodných spermií, ale také pro stanovení množství spermií v mužském ejakulátu schopných oplození.

(jas)

Zdroj:
www.msnbc.msn.com
www.sciencedaily.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více