#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Světový den antikoncepce upozorňuje na tři důležitá „T“
Světový den antikoncepce upozorňuje na tři důležitá „T“
calendar 8. 9. 2014

Světový den antikoncepce upozorňuje na tři důležitá „T“

Světový den antikoncepce spadá každoročně na 26. září, a to už od roku 2007. Tato celosvětová kampaň se soustředí na vizi světa, ve kterém je každé těhotenství chtěné.

Světový den antikoncepce spadá každoročně na 26. září, a to už od roku 2007. Tato celosvětová kampaň se soustředí na vizi světa, ve kterém je každé těhotenství chtěné.

Hlavním cílem akce je zlepšit povědomí o antikoncepčních metodách, které mladým lidem mohou pomoci při rozhodnutích týkajících se jejich sexuálního a reprodukčního zdraví. Zastřešujícím sloganem je pro tento i další roky heslo: „Je to tvůj život, je to tvá budoucnost, znej své možnosti.“ Kampaň se zaobírá třemi podtématy:

  1. Tvé možnosti – mladí lidé se mohou poučit o antikoncepčních směrech a o získávání informací z důvěryhodných zdrojů.
  2. Tvá budoucnost – jde o snahu sdělit vše o tom, jak může dojít k neplánovanému těhotenství a jaké změny jsou součástí puberty.
  3. Tvůj partner/ka – dospívající by se měli naučit, jak hovořit se svým partnerem o antikoncepci a budovat vztah založený na důvěře.

Ochrana je základ

Přes 41 procent všech těhotenství na světě je neplánovaných. To může být velmi zatěžující pro těhotnou ženu i její rodinu nejen emocionálně, ale také finančně. Dalším problémem jsou těhotné nezletilé dívky, pro něž je tento stav v nízkém věku dokonce zdravotním rizikem. Navíc se mohou dostat do ekonomických a sociálních obtíží. Osvěta je zaměřena na znalost antikoncepčních metod, a to především vzhledem k možnému přenosu pohlavních chorob, kterému nezabrání jiné než bariérové formy antikoncepce.

Možností je víc

Zabránit nechtěnému těhotenství je možné několika způsoby. Každý z nich k tomu používá trochu jiný mechanismus a každý je jinak účinný.

  • Bariérové metody – jsou vytvořeny tak, aby zabránily spermiím proniknout do lůna ženy a nemohlo tak dojít k oplození vajíčka. Patří sem klasický kondom anebo například pesar.
  • Hormonální řešení – při užívání hormonů se mění fungování reprodukčních orgánů a nedochází proto k ovulaci. Není tedy k dispozici vajíčko, které by mohlo být oplozeno. Kromě klasických pilulek sem patří také nové generace nitroděložních tělísek, jejichž součástí je hormonální látka.
  • Poslední skupinou je soubor dalších, méně používaných metod s velmi odlišnou účinností. Patří sem například spolehlivá sterilizace, ale také prakticky historická metoda přerušovaného sexu.

(boba)

Zdroje:
www.your-life.com
www.escrh.eu
www.health24.com
www.antikoncepce.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více