#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Sexuálně přenosné choroby ohrožují plodnost mužů i žen
Sexuálně přenosné choroby ohrožují plodnost mužů i žen
calendar 10. 6. 2013

Sexuálně přenosné choroby ohrožují plodnost mužů i žen

Onemocnění šířící se pohlavním stykem patří mezi nejčastější příčiny návštěvy lékaře. Sexuálně přenosné choroby nejsou pouhým momentálním problémem, ale mohou mít závažné následky, a to včetně neplodnosti. Nebezpečné mohou být obzvláště tehdy, nejsou-li adekvátně léčeny.

Onemocnění šířící se pohlavním stykem patří mezi nejčastější příčiny návštěvy lékaře. Sexuálně přenosné choroby nejsou pouhým momentálním problémem, ale mohou mít závažné následky, a to včetně neplodnosti. Nebezpečné mohou být obzvláště tehdy, nejsou-li adekvátně léčeny.

Nemoci z lásky

Mezi sexuálně přenosné infekce mimo jiné patří:

  • genitální bradavice (způsobené lidskými papilomaviry),
  • herpetické infekce,
  • chlamydiové infekce,
  • příjice (syfilis),
  • kapavka (gonorrhea),
  • měkký vřed, HIV/AIDS,
  • virová hepatitida B.

Nebezpečí pro muže

V případě neléčené kapavky u muže je možné, že dojde k zánětu varlat a okolních tkání (nadvarlat). To může vést k obstrukci vývodných pohlavních cest, která následně zablokuje průchod spermiím. Podobný obraz by mohl vzniknout po neléčené chlamydiové infekci, to je ale naštěstí vzácné. Častější problém vznikající při chlamydiovém onemocnění je narušení funkčnosti spermií, což může vést k mužské neplodnosti. Obdobně je schopnost spermií spontánně oplodnit vajíčko ohrožena některými viry, nejčastěji herpetickými.

Dámy v ohrožení

U žen je tato problematika ještě o trochu komplikovanější, protože u nich se častěji infekce nijak zvlášť neprojevují, a žena tak není nucena vyhledat lékaře a zahájit adekvátní léčbu. Nejvíce plodnost žen ohrožují chlamydiové infekce a kapavka. Obě tato onemocnění jsou často asymptomatická a obě mohou vyústit v zánětlivé pánevní onemocnění. To se nejčastěji projevuje zánětem vejcovodů (dále pak dělohy a vaječníků). Nemoc po sobě zanechává zjizvenou tkáň, která může vést k mimoděložnímu těhotenství, anebo hrozí i úplné uzavření obou vejcovodů a ženská neplodnost.

Jak se těmto chorobám vyhnout

  • Jediná stoprocentní ochrana je sex nemít.
  • Při pohlavním styku používejte kondom, obzvláště máte-li více než jednoho partnera.
  • Snižte počet sexuálních "objektů", nejlepší je mít pouze jeden. Avšak aby toto fungovalo jako prevence před infekcí, musí totéž platit i pro vašeho partnera.
  • Vybírejte si své sexuální protějšky opatrně.
  • Nechte se otestovat. V případě nejistoty neriskujte přenos onemocnění na ostatní.
  • Nepijte velké množství alkoholu ani neužívejte drogy před sexem. Pod vlivem je menší pravděpodobnost, že budete dbát na bezpečnost při styku.
  • Poučte se o možných příznacích sexuálně přenosných chorob a aktivně je vyhledávejte nejen u sebe, ale i u svých partnerů.

(boba)

Zdroj:
std.about.com
www.webmd.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více