#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Rizikové faktory předčasného porodu lze ovlivnit jen částečně
Rizikové faktory předčasného porodu lze ovlivnit jen částečně
calendar 7. 8. 2008

Rizikové faktory předčasného porodu lze ovlivnit jen částečně

Předčasný porod je porod dítěte před 38. týdnem těhotenství. Příčiny těchto porodů se podaří zjistit asi v polovině případů. Některé rizikové faktory, které vedou k předčasnému porodu, je možno ovlivnit, jiné jsou dány geneticky.

Předčasný porod je porod dítěte před 38. týdnem těhotenství. Příčiny těchto porodů se podaří zjistit asi v polovině případů. Některé rizikové faktory, které vedou k předčasnému porodu, je možno ovlivnit, jiné jsou dány geneticky.

Rizikové faktory pro vyvolání předčasného porodu se mohou vyskytnout jak na straně matky, tak na straně plodu. U ženy jsou to například chronická onemocnění zjištěná ještě před těhotenstvím (vysoký krevní tlak, poruchy jater, cukrovka). Jindy to mohou být poruchy, které vznikají až v souvislosti s těhotenstvím (preeklampsie, eklampsie, těhotenská cukrovka).

Vrozené i získané poruchy

Další skupinu tvoří pacientky s vývojovými odchylkami dělohy, se stavy po operacích nebo po traumatech dělohy. Rizikem může být i předcházející těhotenství, které skončilo předčasně nebo potratem. Příčiny ze strany plodu zahrnují vícečetná těhotenství, vrozené anomálie nebo genetické vady plodu. Jindy předčasný porod mohou vyvolat také komplikace způsobené poruchou placenty nebo plodových obalů.

Závažné jsou především gynekologické záněty

Mezi vůbec nejčastější příčiny předčasného porodu patří infekce. Zánět pochvy, který ženě nemusí působit žádné klinické obtíže, může přestoupit do dělohy a na plodové obaly. Infekce v hrdle dělohy může vyprovokovat děložní svalovinu k předčasné činnosti. Zánětlivá reakce vede k prasknutí obalů a předčasnému odtoku plodové vody. Proto se ženám podávají antibiotika se záměrem prodloužit graviditu a zlepšit vyhlídky pro novorozence.

Pohlavní styk k porodu obvykle nevede

Jestliže je těhotná žena zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací, nevede pohlavní styk k předčasnému porodu. Kontrakce dělohy při orgasmu jsou totiž jiného charakteru než stahy vedoucí k porodu dítěte. Pokud se však jedná o rizikové těhotenství, při kterém hrozí předčasný porod či potrat, je vhodné se sexu v posledních měsících těhotenství vyhnout. Mužské sperma totiž obsahuje hormony prostaglandiny, které navozují kontrakce a mohou být spouštěčem porodu.

Někdy lze podle zdravotního stavu ženy odhadnout míru rizika předčasného porodu. Přestože jsou známy faktory, které mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství, žádný z nich sám o sobě nemusí vést k poruchám těhotenství.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více