#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Potvrzeno, asistovaná reprodukce za autismus u dětí nemůže
Potvrzeno, asistovaná reprodukce za autismus u dětí nemůže
calendar 27. 10. 2014

Potvrzeno, asistovaná reprodukce za autismus u dětí nemůže

Počet dětí narozených tzv. „ze zkumavky“ se neustále zvyšuje. Spolu s tím také přibývá otázek, zdali je asistovaná reprodukce opravdu bezpečná a nezpůsobuje některá dědičná onemocnění. Jedno je ale nyní jisté, autismus a umělé oplodnění nemají nic společného.

Počet dětí narozených tzv. „ze zkumavky“ se neustále zvyšuje. Spolu s tím také přibývá otázek, zdali je asistovaná reprodukce opravdu bezpečná a nezpůsobuje některá dědičná onemocnění. Jedno je ale nyní jisté, autismus a umělé oplodnění nemají nic společného.

Některou z forem autismu trpí každé padesáté dítě ve věku od 6 do 17 let. Tato porucha má vliv zejména na sociální chování, prožívání, poznávání a komunikaci s okolím. Možných příčin autismu je uváděno hned několik – od očkování po věk rodičů. Proč se vědci zaměřili právě na asistovanou reprodukci?

Společný vzestup

Umělé oplodnění se rozšířilo právě v době, kdy se začal zvyšovat i počet nemocných s autismem. Proto bylo vedeno několik studií, které hledaly mezi těmito dvěma jevy spojitost. Nejnovější závěry využívají již sebraných údajů z předchozích výzkumů. Vědci tak měli k dispozici více než 2000 vzorků DNA autistických dětí a zjišťovali, jestli asistovaná reprodukce způsobila změny jejich genetické informace. Konkrétně se zaměřili na metody IVF a GIFT (přenos spermií do vejcovodu). Podle výsledků ale neměl způsob otěhotnění na výskyt autismu žádný vliv.

Genetika, nebo prostředí?

Genetika hraje ve výskytu autismu důležitou roli. Stejně významné ale mohou být i další faktory, například vystavení těhotné některým chemickým látkám či toxinům. Této skupině říkáme tzv. environmentální vlivy neboli vlivy prostředí. Zdaleka se nejedná jen o chemické látky, prostředí zahrnuje veškeré vnější okolnosti, které mohou ovlivnit zdraví dítěte. Ty významné pro autismus jsou podle iniciativy Autism Speaks následující:

  • již zmíněné chemické látky, zejména thalidomid a valproát, obsažené v některých léčivech,
  • věk rodičů v okamžiku početí,
  • výživa matky,
  • infekční onemocnění během těhotenství.

Žádný z těchto faktorů sám o sobě autismus nevyvolává, pokud se ale sejde spolu s nevýhodnou genetickou informací, pravděpodobnost onemocnění je vysoká.

O otázku méně

Závěry studie tedy bohužel neodhalily, jak autismus vzniká. Rodičům, kteří se na proces umělého oplodnění teprve chystají, ale odpověděl alespoň na jednu z mnoha otázek, která proces umělého oplodnění provází. Z výsledků jasně vyplynulo, že asistovaná reprodukce nemá na výskyt autismu žádný vliv.

(jez)

Zdroje:
Sean Ackerman, Julia Wenegrat, David Rettew, Robert Althoff, Raphael Bernier. No increase in autism-associated genetic events in children conceived by assisted reproduction. Fertility and Sterility, 2014; 102 (2): 388; DOI: 10.1016/j.fertnstert.2014.04.020
www.autismspeaks.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více