#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Péče o vztah, když se miminko nedaří, je zásadní!
Péče o vztah, když se miminko nedaří, je zásadní!
calendar 4. 4. 2014

Péče o vztah, když se miminko nedaří, je zásadní!

Léčba neplodnosti je zátěž na psychiku pro oba partnery. Některé páry uvádějí, že je tato zkušenost sblížila, jiné však přiznávají devastující efekt na vzájemný vztah. Jak tedy nejlépe navodit partnerskou harmonii a podporu v této nelehké situaci?

Léčba neplodnosti je zátěž na psychiku pro oba partnery. Některé páry uvádějí, že je tato zkušenost sblížila, jiné však přiznávají devastující efekt na vzájemný vztah. Jak tedy nejlépe navodit partnerskou harmonii a podporu v této nelehké situaci?

Léčba neplodnosti je náročná zejména proto, že je zpravidla první situací v životě partnerů, nad kterou nemají absolutní kontrolu (jako např. při plánování svatby, koupi domu apod.). Pro řadu párů je to pak opravdová zkouška pevnosti vztahu. Důležitá je vzájemná podpora, pro kterou je však dobré porozumět několika jevům.

Různé postoje a přístupy

Základem je akceptování faktu, že muži a ženy jsou opravdu rozdílní. Ženy zpravidla potřebují o věcech co nejvíce diskutovat a moci vyjadřovat své pocity. Naproti tomu muži by nejraději pouze problém pojmenovali, a pokud možno co nejrychleji vyřešili. Nejinak je tomu i při podstupování léčby neplodnosti. Pouhé akceptování těchto jevů však nestačí, je dobré se z nich poučit a na jejich základě stanovit jistá pravidla.

Záchytné body

  • Čas. Na prvním místě je efektivní komunikace. Je dobré si např. stanovit, že tématu početí potomka bude vyhrazeno deset minut denně, nejlépe ve formě aktivního naslouchání. Pro ženu je důležité vědět, že má možnost být vyslechnuta, pro muže je zase důležitá jistota, že téma má pouze omezený prostor s jasně daným koncem.
  • Naděje. Soustřeďte se na pozitiva. Prožívání společných úspěchů a ocenění činů druhého partnera pár jednoznačně stmeluje.
  • Sdílení. Nezahlťte partnera svými dojmy a pocity. Zkuste si najít i jiného důvěrníka z řad přátel či členů rodiny, se kterým si budete moci popovídat.
  • Zábava. Udělejte si „přestávku“. Při léčbě neplodnosti se zpravidla mění životní tempo páru včetně způsobu trávení volného času. Zkuste tedy alespoň jeden večer v týdnu myslet jen na zábavu a vytvořte si pestrý a zábavný program pro oba.
  • Pomoc. Pokud i přes veškerou snahu budete cítit, že je toho na vás moc, neváhejte a obraťte se na specialistu. Jedno až dvě sezení s odborníkem v oblasti neplodnosti dokáže ohromně pomoci.

Léčba neplodnosti je náročným obdobím. Stojí proto za to zamyslet se nad partnerskými zvyky a rituály a zkusit si celou situaci zpříjemnit a vzájemně ulehčit.

(bak)

Zdroj: www.infertilitymindbody.com; Leonard S.: Partnerská podpora, 2013

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více