#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ovulace: pět způsobů, jak ji odhalit
Ovulace: pět způsobů, jak ji odhalit
calendar 10. 2. 2014

Ovulace: pět způsobů, jak ji odhalit

Šance na početí je v jednom měsíci pro zdravý pár zhruba 20 %. To je poměrně vysoké číslo na to, že k němu může dojít pouze v krátkém čase mezi 12 až 24 hodinami, kdy je vajíčko schopné oplodnění. Samozřejmě je nejlepší mít pohlavní styk právě v době ovulace. Vystihnete svůj ideální den?

Šance na početí je v jednom měsíci pro zdravý pár zhruba 20 %. To je poměrně vysoké číslo na to, že k němu může dojít pouze v krátkém čase mezi 12 až 24 hodinami, kdy je vajíčko schopné oplodnění. Samozřejmě je nejlepší mít pohlavní styk právě v době ovulace. Vystihnete svůj ideální den?

1. Sledujte kalendář

Průměrný cyklus trvá 28 dní a ovulace probíhá zhruba v jeho polovině. Pokud máte cykly delší nebo nepravidelné, pomůže vám značit si jejich délku do kalendáře. Platí pravidlo, že počet dní před ovulací se může měnit, ale doba od ovulace k menstruaci bývá stejná, a to přibližně 12–16 dní. Tak z proběhlých cyklů dokážete přibližně určit den příští ovulace.

2. Naslouchejte svému tělu

Pokud patříte mezi 20 % žen s jistým vnímáním, tělo vám vyšle zprávu o blížící se ovulaci v podobě bolesti či křečí v podbřišku (obvykle pouze na jedné straně). Má se za to, že tyto bolesti jsou příznakem dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníku.

3. Měřte si teplotu

Takzvaná bazální teplota je ta, kterou naměříte okamžitě po probuzení po alespoň třech hodinách spánku. Měřit musíte, ještě než vstanete z postele a ideálně každý den ve stejnou dobu. Teplota se v průběhu cyklu mění vlivem měnících se hladin hormonů. Známkou proběhlé ovulace je, když je teplota alespoň tři dny po sobě vyšší než předchozích šest dní. Opět se jedná o metodu, která určí plodné dny až zpětně – při pravidelném značení do grafu však lze přibližnou dobu ovulace předpovědět.

4. Poznejte svůj děložní čípek

S tím, jak se v těle mění hladiny hormonů, připravuje se i děloha na usnadnění průchodu spermií za vajíčkem. Tyto změny spočívají ve zkrácení, změknutí a mírném pootevření děložního čípku. Čípek je část dělohy, která ční do pochvy a lze ji nahmatat prsty. Rovněž konzistence hlenu, který čípek produkuje, se mění – v nejplodnější fázi připomíná vaječný bílek. Po několika měsících se naučíte poznat své tělo natolik, abyste dokázala určit plodné dny.

5. Kupte si ovulační testy

Pokud se vám ani jedna z metod nezamlouvá, v dnešní době není problém zakoupit si ovulační testy. Fungují podobně jako ty těhotenské, měří však hladinu takzvaného luteinizačního hormonu, který spouští ovulaci. Stačí je ponořit do skleničky s močí. Dvě stejně silné čárky se objeví 12–24 hodin před očekávaným uvolněním vajíčka. Musíte však testovat alespoň jednou za dva dny v dostatečném předstihu, přičemž testy nejsou nejlevnější.

Snažíte-li se s partnerem delší dobu neúspěšně o dítě nebo je ve vás alespoň kousek vědecké duše, zkuste tyto metody k určení dne pravděpodobné ovulace. Možná se s jejich pomocí vytoužené miminko konečně povede, nebo alespoň poznáte blíž svoje tělo a zjistíte, jak tento zázrak přírody funguje. 

(kov)

Zdroj: www.whattoexpect.com
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více