#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Odhalení neprůchodnosti vejcovodů může být první krok léčby neplodnosti
Odhalení neprůchodnosti vejcovodů může být první krok léčby neplodnosti
calendar 9. 7. 2010

Odhalení neprůchodnosti vejcovodů může být první krok léčby neplodnosti

Ženská neplodnost může být způsobena mnoha faktory – od anatomické poruchy tvaru děložního hrdla až po neprůchodnost vejcovodů. Právě vyšetření vejcovodů by mělo patřit mezi základní vyšetření v centrech asistované reprodukce.

Ženská neplodnost může být způsobena mnoha faktory – od anatomické poruchy tvaru děložního hrdla až po neprůchodnost vejcovodů. Právě vyšetření vejcovodů by mělo patřit mezi základní vyšetření v centrech asistované reprodukce.

Neprůchodnost vejcovodů patří mezi poměrně časté, nicméně však velmi příznivé příčiny ženské neplodnosti. Nejčastěji vzniká jako následek prodělaného zánětu děložních přívěsků neboli latinsky adnex, mezi které patří jak vejcovody, tak i vaječníky. Podle toho, zda zánět probíhal pouze na jedné, nebo na obou stranách, může být i neprůchodnost pouze v jednom, nebo v obou vejcovodech.

Plyn jako důkaz

Nejčastěji se neprůchodnost vejcovodů prokazuje pomocí tzv. kymoinsuflace. Při této, dnes už sice zastaralejší, nicméně stále používané metodě se pomocí kanyly pouští do dutiny děložní oxid uhličitý. Lékař pak pomocí fonendoskopu přiloženého na břišní stěnu hodností, zda oxid prochází vejcovody až k vaječníkům. Projde-li totiž až do dutiny břišní, projeví se to typickým šustivým zvukem.

Velkou výhodou tohoto vyšetření je jeho jednoduchost, nízká cena a malá zátěž pro pacientky. Nevýhodou pak jsou nežádoucí účinky. Pokud totiž oxid uhličitý projde až do dutiny břišní, může podráždit bránici, což se přeneseně projeví několikaminutovou ostrou bodavou bolestí v rameni.

Kontrastní látka v hlavní roli

Další možností, jak průchodnost ověřit, je tzv. hysterosalpingografie. Při ní se do dutiny děložní aplikuje kontrastní látka a její průchod vejcovody se snímkuje pomocí rentgenu. Hlavní výhodou této metody je možnost hodnotit zároveň jak vejcovody, tak i dělohu. Nevýhodou je ale na druhou stranu zátěž organismu rentgenovým zářením a také možnost alergické reakce na kontrastní látku.

Několik vyšetření v jednom

Nejmodernější možností je laparoskopické vyšetření. K tomu se ale přistupuje až tehdy, když žena v minulosti prodělala zánětlivou pánevní nemoc či mimoděložní těhotenství. Někdy se laparoskopie spojuje i s tzv. chromopertubací, kdy se do dělohy vstříkne patentní modř a zkoumá se její průnik vejcovody do dutiny břišní. V případě potřeby je pak možné spojit celý zákrok i s hysteroskopií, kdy se v jedné anestezii provede i revize dělohy. Pacientce se tak ušetří jedna narkóza, a navíc to umožní detailně zhodnotit velikost a tvar děložní dutiny a případné anomálie odstranit.

(kam)

Zdroje:
www.sanagynivf.com
journals.lww.com
www.levret.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více