#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Od rozšířených žil k neplodnosti?
Od rozšířených žil k neplodnosti?
calendar 27. 3. 2009

Od rozšířených žil k neplodnosti?

Křečové žíly často obtěžují svého majitele jen narušením estetiky. Mohou se ale vyskytnout i jinde než na nohou. A podle tohoto místa mohou zásadním způsobem ovlivnit i pacientův život… <br>

Křečové žíly často obtěžují svého majitele jen narušením estetiky. Mohou se ale vyskytnout i jinde než na nohou. A podle tohoto místa mohou zásadním způsobem ovlivnit i pacientův život…

Ženy se kvůli varixům na nohách možná stydí ukazovat v sukních, jinak mohou a nemusí prožívat jiné trápení spojené s křečovými žilami. Jak jsou ale na tom s tímto onemocněním muži? Nošení sukní je sice netrápí, zato jim dokáže přidělat nějakou tu vrásku na čele něco úplně jiného, co souvisí se žilami.

Představme si muže v plné síle, kolem třiceti let, sportovce vyznávajícího zdravý životní styl. Na první pohled zdravím kypící symbol plodnosti. Podle statistik je ale až s 22% pravděpodobností postižen takzvanou varikokélou.

Co je to varikokéla?

První popis varikokély podal již v prvním století našeho letopočtu řecký lékař Celsus. Varikokéla je charakterizována rozšířením žil, které odvádějí krev z varlat. Stranové anatomické rozdíly v těle způsobují, že vzniká nejčastěji na levé straně. Na jejím vzniku se kromě stranové asymetrie podílejí další příčiny, např. delší levá žíla, která odvádí krev z varlete, nebo to, že na levé straně chybí žilní chlopně.

Důsledkem je, že ve varleti dochází ke zvýšení teploty asi o 0,6–0,8 stupně Celsia, ke špatné cirkulaci a výživě varlete. Vyšší teplota je nepříznivá pro správné zrání spermií. Proto jsou také varlata uložená v šourku, kde by měla být zaručena nižší teplota než uvnitř těla v břiše.

U třiceti až padesáti procent neplodných párů se najde nějaká forma mužské neplodnosti. Přibližně u dvaceti procent všech mužů, kteří přicházejí k lékaři pro neplodnost, je potom diagnostikována varikokéla jako příčina. Doporučuje se tedy včasné vyšetření muže, pokud je pár neplodný, aby příčina neplodnosti nebyla považována pouze za ženský problém.

Varikokélu vyřeší operace

Řešením tohoto problému je operace. Metodou volby je podle doktora Pavla Hanka z Fakultní nemocnice v Motole mikrochirurgická operace varikokély, možná je také sklerotizace testikulární žíly. Současné možnosti léčby jsou minimálně invazivní a bezpečné.

Obrňte se trpělivostí

Efekt léčby se může někdy projevit až po dvanácti měsících, proto je nutno brát ohled na věk partnerky a léčbu zbytečně neoddalovat. Zlepšení kvality spermií po operaci varikokély prokázalo několik studií, v jedné studii došlo ke zlepšení spermiogramu u šedesáti až osmdesáti procent mužů.

(kar)

Zdroje: www.krecove-zily.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více