#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Umělé oplodnění jen do padesátky
Umělé oplodnění jen do padesátky
calendar 1. 1. 2012

Umělé oplodnění jen do padesátky

Mít dítě v pokročilém věku? Pro někoho hrdinství, pro jiné nepřijatelné. Otázkou stanovení vhodné věkové hranice pro umělé oplodnění se odborníci i zákonodárci zabývají již delší dobu. V

Mít dítě v pokročilém věku? Pro někoho hrdinství, pro jiné nepřijatelné. Otázkou stanovení vhodné věkové hranice pro umělé oplodnění se odborníci i zákonodárci zabývají již delší dobu. V České republice tak s nejvyšší pravděpodobností vstoupí příští rok v platnost zákon limitující možnost umělého oplodnění 49. rokem věku ženy.

Ne moc dobrý nápad

S tím, že by umělé oplodnění neměly podstupovat ženy starší 50 let, přitom souhlasí i dnes již 60letá Britka, matka tříleté holčičky. Když v roce 2008 57letá žena počala své první dítě cestou umělého oplodnění, sklidila za své rozhodnutí rozsáhlou kritiku. Dnes však již shodně s odborníky tvrdí, že ženám starším 50 let by nemělo být umožněno tímto způsobem otěhotnět. Zpětně přiznává, že byla příliš stará na to, aby se ve svém věku stala matkou. Partnerství s o jedenáct let mladším mužem, který se měl být schopen o dceru postarat po celé její dětství, totiž nakonec skončilo rozchodem.

Stáří těhotenství nepřeje

Odborníci z oboru asistované reprodukce tvrdí, že otěhotnění po čtyřicítce je velmi obtížné. Jestliže žena podstupující umělé oplodnění před 30. rokem věku má 40% šanci, že porodí živé dítě, po 40. roce už je šance jen 10%. Může za to mimo jiné i skutečnost, že se žena již rodí se všemi svými vajíčky, a ty pak stárnou spolu s ní.

Jen výjimečně

Kromě čistě biologických důvodů, které tvoří překážku těhotenství ve vyšším věku, jsou tu i neopomenutelné aspekty etické, jež by vždy měly být posouzeny v každém případě zvlášť. Těmi se lékaři řídí zejména v zemích, kde prozatím není pro IVF určena žádná pevná horní věková hranice. Řada odborníků se však shoduje v názoru, že pro umělé oplodnění ženy po 50. roce věku by měly existovat zvlášť výjimečné okolnosti.

(veri)

Zdroj:
www.lidovky.cz
www.canberratimes.com.au
www.irishhealth.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více