#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nebojte se vysazení antikoncepce
Nebojte se vysazení antikoncepce
calendar 11. 12. 2008

Nebojte se vysazení antikoncepce

Budu mít problém otěhotnět? Jak dlouho mám po vysazení antikoncepce vlastně počkat? Nebudu mít dvojčata, když naráz antikoncepci vysadím? To jsou nejčastější myšlenky, které tíží uživatelky hormonální antikoncepce.

Budu mít problém otěhotnět? Jak dlouho mám po vysazení antikoncepce vlastně počkat? Nebudu mít dvojčata, když naráz antikoncepci vysadím? To jsou nejčastější myšlenky, které tíží uživatelky hormonální antikoncepce.

Většinou ale jde o mýty, které přetrvaly z dob dávno minulých a o některých ani nevíme, jak a proč vlastně vznikly.

Po vysazení hormonální antikoncepce nemusíte čekat

Mezi ženami asi úplně nejčastěji koluje pověra, že by žena neměla otěhotnět bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce (HA). V opačném případě by totiž mohl být poškozen plod. Lepší je proto několik měsíců počkat a teprve poté se začít pokoušet o zplození potomka. Žádné lékařské výzkumy ani studie ale tento fakt nikdy neprokázaly. Hormony, které žena dostává v hormonální antikoncepci, jsou napodobeniny přirozených hormonů tvořených vaječníky. Odbourávají se v játrech. A v těle se za předpokladu, že má žena normálně fungující játra, nehromadí. Hormony proto nijak nemohou ovlivnit embryo nebo později plod.

Co se děje po vysazení hormonální antikoncepce?

Po vysazení antikoncepce automaticky "naskočí" normální cyklus s menstruačním krvácením. Při ovulaci se uvolňuje vajíčko, a není-li oplozeno, vysoká děložní sliznice se společně s vajíčkem a s krví vyloučí. Někdy může být cyklus zpočátku mírně nepravidelný. To ale jen po dobu, než si tělo zase zvykne na "své vlastní" hladiny hormonů. Buďte tedy trpělivé a připravujte svoje tělo na otěhotnění, třeba správnou stravou. Znepokojení v této době rozhodně ještě není na místě.

Hormonální antikoncepce nesníží plodnost

Výsledky statistik vlivu hormonálních přípravků na ženskou plodnost jsou velmi optimistické. Dlouhodobě bylo sledováno 2 841 žen ve studii, kterou vedl tým doktora Hassana v Postgraduálním medicínském institutu v Hullu v USA. Výsledky ukázaly, že 70 % žen otěhotnělo do půl roku od vysazení antikoncepce, 80 % žen otěhotnělo do jednoho roku.

Jak tedy správně načasovat otěhotnění?

Je ale skutečně možné, že po mnoha letech užívání antikoncepce bude několik menstruačních cyklů trvat, nejen než nastoupí menstruace, ale než se objeví i ovulace.

Mýtus o častějších dvojčatech je také daleko od pravdy

Po vysazení hormonální antikoncepce se dvojčata častěji nerodí. Tato informace přetrvává v podvědomí lidí z doby dávno minulé. V prvních antikoncepčních pilulkách bylo totiž hormonů několikanásobně víc než v těch dnešních. Dnes je trend minimalizace dávek hormonů v pilulkách – tzv. nízkodávková antikoncepce. K početí dvojčat po dřívějších "hormonálních bombách" docházelo opravdu častěji, protože vaječníky utlumené vysokými dávkami hormonů po vynechání antikoncepce reagovaly větší aktivitou. Prostě se dlouho a silně utlumené vaječníky "splašily" a uvolnily i více vajíček při jedné ovulaci.

Dnes vězte, že pokud na chodníku potkáte maminku s kočárkem s dvojčaty, jsou to buď opravdu dvojčata "od přírody", nebo se narodila díky metodě umělého oplodnění. Při IVF (umělém oplodnění) se do dělohy zavádějí většinou dvě oplozená vajíčka, aby se zvýšila pravděpodobnost, že embryo se ve sliznici "uchytí".

(jnl)

Zdroj:

Hassan M. A., Killick S. R. Is previous use of hormonal contraception associated with a detrimental effect on subsequent fecundity? Human Reproduction 2004 (2).

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více