#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Když biologické hodiny bijí na poplach
Když biologické hodiny bijí na poplach
calendar 1. 12. 2011

Když biologické hodiny bijí na poplach

Není žádným tajemstvím, že s rostoucím věkem ženy ubývá její plodnost. Odtud vzniklo tolik známé úsloví "tikání biologických hodin". Moderní doba je však natolik hektická, že se mnoho žen rozhodne pro početí miminka až ve vyšším věku.

Není žádným tajemstvím, že s rostoucím věkem ženy ubývá její plodnost. Odtud vzniklo tolik známé úsloví "tikání biologických hodin". Moderní doba je však natolik hektická, že se mnoho žen rozhodne pro početí miminka až ve vyšším věku, než je z biologického hlediska optimální. Průměrný věk žen při první graviditě je proto v naší zemi 27 let… Výjimkou nejsou ani ty, které zatouží po miminku až po čtyřicítce. Jaké mají šance?

Neúprosná statistika


  • devětadvacet procent žen ve věku od 40 do 44 let trpí neplodností
  • oproti tomu u dvacetiletých žen je to pouze 7 %
  • třicetiletá žena má každý měsíc šanci na početí přibližně 20 %
  • po čtyřicítce se toto číslo snižuje na 5 procent; to v podstatě znamená, že se prodlužuje doba pokoušení se o miminko
  • s rostoucím věkem se zvyšuje riziko samovolných potratů – těch je ve věku od 40 do 44 let 34 % a po pětačtyřicítce dokonce 53 %

Neváhejte a jednejte!

Po čtyřicítce bezproblémové otěhotnění není žádnou samozřejmostí. Pokud ale po dítěti skutečně toužíte, není čas otálet! Každý další rok, ba dokonce měsíc, totiž může znamenat konec veškerých nadějí. Ačkoliv čísla statistiky neznějí příliš optimisticky, rozhodně není namístě předem všechno vzdát. Existují metody in vitro fertilizace, které jsou značně úspěšné i po čtyřicátém roku věku. Nejlepší výsledky má v tomto ohledu oplodnění darovaného vajíčka.

Pokud tedy po šesti měsících snahy o miminko stále nejste těhotná, je čas vyhledat pomoc odborníka v oboru asistované reprodukce. Jestli máte jakákoliv rizika neplodnosti, objednejte se na vyšetření raději ihned. Úspěšnost umělého oplodnění vlastního vajíčka totiž po čtyřicítce rovněž závratně klesá a po 44 letech věku je opravdu velmi malá.

(veri)

Zdroj: infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více