#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash I v předčasné menopauze lze otěhotnět
I v předčasné menopauze lze otěhotnět
calendar 6. 10. 2010

I v předčasné menopauze lze otěhotnět

K menopauze dochází obvykle ve věku kolem padesáti let. V tomto období končí pravidelné menstruační krvácení a snižuje se tvorba hormonů, které produkují vaječníky.

K menopauze dochází obvykle ve věku kolem padesáti let. V tomto období končí pravidelné menstruační krvácení a snižuje se tvorba hormonů, které produkují vaječníky. Žena tak ztrácí možnost otěhotnění. Co když ale k přechodu dojde příliš brzy?

Když se vaječníky rozhodnou odpočívat

Dojde-li k přechodu před čtyřicátým rokem věku, mluvíme o předčasné menopauze nebo také o předčasném selhání vaječníků. Projeví se zástavou menstruace (amenoreou) a bohužel také neplodností. Pokud však takový stav postihne mladou dívku ještě před pubertou, menstruační krvácení u ní nestihne ani začít a rovněž nedojde k rozvoji prsů, růstu ochlupení a podobně. Z holčičky se zkrátka nestane žena.

Předčasná menopauza postihuje asi 1 % žen a bývá příčinou stejného procenta neplodností. Selhání vaječníků je však důvodem jen 10 % všech případů zástavy menstruace. Amenorea může být totiž způsobena mnohými jinými faktory, jako například těhotenstvím, náhlým zhubnutím, extrémní fyzickou aktivitou nebo stresem. Ničivou sílu může mít léčba i infekce

Příčinu předčasného ovariálního selhání se ne vždy podaří vypátrat. Může se však jednat o vrozenou poruchu vývoje vaječníků, brzké vyčerpání zásob vajíček z důvodu jejich nízkého počtu, dědičné onemocnění, autoimunitní chorobu – tvorbu protilátek útočících proti vlastním vaječníkům –, poškození ovarií infekcí nebo protinádorovou léčbou a v neposlední řadě také chirurgické odstranění vaječníků z nejrůznějších důvodů.

Transplantace vaječníků

Touží-li přesto žena trpící předčasnou menopauzou po miminku, lékaři jí v dnešní době mohou pomoci. Metody asistované reprodukce v tomto případě nabízí přenos darovaného vajíčka oplodněného partnerovou spermií. Moderní medicína však s nadějí sleduje výzkum, který je prováděn na poli transplantace vaječníků. Díky této metodě by totiž v budoucnu mohlo být možné odebrat ženě její vlastní ovariální tkáň, uchovat ji a později transplantovat. Tak by se předešlo úplnému zničení vaječníků například během chemoterapie nebo vyčerpání všech vajíček, je-li jich v ovariu od počátku malé množství.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více