#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nemůžete otěhotnět? Přestaňte kouřit!
Nemůžete otěhotnět? Přestaňte kouřit!
calendar 20. 2. 2010

Nemůžete otěhotnět? Přestaňte kouřit!

Je to tak – už dlouho se ví, že kouření může ovlivnit ženskou plodnost, ale nedávná studie kanadských vědců prokázala, že i pasivní kuřačky jsou ohroženy také. Pokud si tedy děláte plány do budoucna a máte třeba potíže s otěhotněním, přestaňte kouřit.

Je to tak – už dlouho se ví, že kouření může ovlivnit ženskou plodnost, ale nedávná studie kanadských vědců prokázala, že i pasivní kuřačky jsou ohroženy také. Pokud si tedy děláte plány do budoucna a máte třeba potíže s otěhotněním, přestaňte kouřit.

Výzkumy hovoří jasně – ženy kuřačky mají 3,4x vyšší pravděpodobnost, že budou potřebovat k otěhotnění více než jeden rok. U kuřaček se také objevují problémy s ovulací, které mohou vést k nemožnosti otěhotnět. Chemické látky v tabáku pravděpodobně mění cervikální tekutiny u žen kuřaček, což má za následek ztížené otěhotnění.

Omámené spermie

Dokonce ani muži kuřáci nemají vyhráno, co se oplodnění týká – ti, kteří kouří, mají o 50 % vyšší pravděpodobnost, že budou impotentní. Kromě toho jsou jejich spermie méně pohyblivé, mají abnormální tvar i funkci a je jich mnohem méně než u nekuřáků.

Potrat kvůli cigaretě

Účinky cigaretového kouře na mužskou plodnost jsou sice stále spíše neprůkazné, ovšem důkazy o dopadech kouření na plodnost jejich partnerek naznačují, že kouření negativně ovlivňuje kvalitu spermií. Některé z toxických látek, které se nacházejí v cigaretách, mohou způsobit genové mutace spermií, které mohou zapříčinit potrat, vrozené vady, rakovinu či další problémy u dětí.

Umělé oplodnění a kouření

Výzkumníci z McMaster University Hamilton v kanadském Ontariu zkoumali vliv kouření na kvalitu embryí a implantací během IVF (umělého oplodnění) u 225 žen, které byly rozděleny podle toho, zda kouří, nekouří, či jsou pasivními kuřačkami. Během výzkumu se sice nenašly rozdíly v kvalitě embryí ani v úspěšnosti oplodnění v žádné ze tří skupin, ale významný rozdíl byl v poměru k počtu přenosu embryí.

Cigarety uhnízdění vajíčka příliš nepomohou

U žen nekuřaček dosahovala úspěšnost 48 %, u kuřaček 19 % a u pasivních kuřaček 20 %. Pokud jde o uchycení vajíčka v děloze, zjistilo se, že u nekuřaček dosahuje 25 % úspěšnosti implantace, kdežto u kuřaček i pasivních kuřaček jen kolem 12 %. Podle výzkumníků je možné, že cigaretový kouř nepříznivě ovlivňuje schopnosti vajíčka. Tyto všechny domněnky podle odborníků odhalí přesně nejmodernější embryologické výzkumy.

Od toxinů dále

V každém případě ale studie prokázala, že žena je mnohem zranitelnější a citlivější na toxické látky, především pak na cigaretový kouř. Stejně tak se prokázal téměř totožný vliv na oplodněné vajíčko v případě pasivního kouření. Dopad kouření je tedy při asistované reprodukci více než jasný – ženy kuřačky, které chtějí otěhotnět, potřebují v průměru 2x tolik pokusů než nekuřačky. Studie dále ukazují, že kuřačky potřebují vyšší dávky gonadotropinů ke stimulaci svých vaječníků, více ovulačních cyklů neproběhne, a pokud už dojde k implantaci oplozeného vajíčka, oplození nakonec selže. Výzkumníci se dále domnívají, že pokud žena přestane kouřit dva měsíce před léčbou neplodnosti, má výrazné šance na úspěšné početí.

(aši)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
www.asrm.org

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více