#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nebojte se intrauterinní inseminace
Nebojte se intrauterinní inseminace
calendar 14. 5. 2010

Nebojte se intrauterinní inseminace

Intrauterinní inseminace (IUI) je běžně užívaná metoda asistované reprodukce, kdy se spermie zavádí přímo do dělohy pacientky. Jak se na ni připravit? Při zavedení spermií přímo do děložní dutiny se zvýší jejich počet ve vejcovodu.

Intrauterinní inseminace (IUI) je běžně užívaná metoda asistované reprodukce, kdy se spermie zavádí přímo do dělohy pacientky. Jak se na ni připravit?

Více spermií ve vejcovodu – větší šance na otěhotnění

Při zavedení spermií přímo do děložní dutiny se zvýší jejich počet ve vejcovodu. Tam dochází k oplodnění vajíčka. Podmínkou tohoto výkonu je řádné vyšetření neplodnosti a žena by také měla mít průchodné vejcovody a normální děložní dutinu. Sperma partnera musí mít určitou koncentraci a spermie nesmí mít špatný tvar. Metoda IUI je pro ženu méně zatěžující než fertilizace in vitro, protože nevyžaduje odběr vajíček ani celkovou narkózu.

Celý výkon je otázkou několika minut

I když metoda IUI není časově náročná, vyhraďte si dostatek času před výkonem i po něm. Většina klinik ji provádí ráno. Určitě se chcete vyhnout ranní dopravní špičce a přijet včas. Pokud budete na kliniku dopravovat i sperma, dostanete speciální kelímek. Mějte na paměti, že sperma je třeba dopravit na místo co nejdříve. Takže žádné čerpání benzínu do auta cestou na kliniku. Zaznamenejte si také přesný čas odběru. Čerstvé sperma se po příjezdu propere, zkoncentruje a připraví.

Zpříjemněte si čekání

Chvíle čekání si zpříjemněte třeba nenáročnou četbou. Po zavedení připraveného spermatu do dělohy vám bude doporučeno zůstat nějakou dobu ležet. Většinou ne více než 15 minut. I tehdy knihu využijete. Sperma se zavádí pomocí jemného katétru, ale děložní čípek se někdy musí "nadzvednout" speciálními kleštičkami. Může to trochu štípnout a poté slabě krvácet. Proto si s sebou vezměte i neparfémované intimky. Početí miminka po IUI může trvat několik dní, proto se snažte zůstat v klidu a bez stresu. Vyvarujte se situací, které jsou pro vás nepříjemné, a spíše relaxujte.

(skl)

Zdroj: www.ehow.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více