#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Návštěvu IVF centra raději neodkládejte
Návštěvu IVF centra raději neodkládejte
calendar 9. 5. 2010

Návštěvu IVF centra raději neodkládejte

Problémy s neplodností je těžké si připustit. Pokud ale nastanou, je třeba je řešit co nejdříve. Pak už může být pozdě. Obecně můžete začít uvažovat o problému tehdy, pokud se vám nedaří otěhotnět po roce pravidelného sexuálního života.

Problémy s neplodností je těžké si připustit. Pokud ale nastanou, je třeba je řešit co nejdříve. Pak už může být pozdě.

Obecně můžete začít uvažovat o problému tehdy, pokud se vám nedaří otěhotnět po roce pravidelného sexuálního života. A to samozřejmě tehdy, pokud pohlavní styk bude bez ochrany. Není pravidlem, že příčinou je nějaký problém nebo snad neplodnost. Někdy se oplodnění nějakou dobu nedaří a později to krásně vyjde. Pokud je vám však více než 30, nebo dokonce přes 35 let, konzultaci v centru asistované reprodukce byste odkládat neměla.

Roli hraje věk

Žena se narodí s určitým počtem vajíček, která v jejím těle stárnou. S přibývajícím věkem mohou nastávat poruchy menstruace nebo ovulace. Vajíčko se například nemusí z vaječníku vůbec uvolňovat. Obecně platí, že křivka plodnosti klesá po 35. roce věku života ženy. Po čtyřicítce může být oplodnění závažný problém. Proto se trend odkládaných těhotenství už některým párům nevyplatil. Většina lékařů ženám doporučuje otěhotnět do věku 35 let. Tehdy je šance na zdravé těhotenství nejvyšší.

Testovací kolečko

Ne každý problém se musí hned řešit mimotělním oplodněním. Mnoha párům jsou lékaři schopni pomoci jednoduššími, méně invazivními metodami, než jaké představují postupy asistované reprodukce. Proto vás v každém centru asistované reprodukce čekají nejprve vyšetření a testy.

Zkoumá se hormonální situace a zjišťuje se, zda v organismu ženy probíhá ovulace. Podle výsledků se potom ovlivňuje hormonální a poševní prostředí. Poměrně časté poruchy ovulace se rovněž upravují. Už jenom tyto léčebné zásahy mohou párům pomoci k tomu, aby se dočkaly vytouženého miminka.

(skl)

Zdroj:
infertility.about.com
www.babyweb.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více