#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 1. část
Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 1. část
calendar 18. 11. 2008

Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 1. část

Po protinádorové léčbě mohou ženy trápit různé otázky ohledně případného početí dítěte. Nepropadejte panice. Dnešní medicína má mnoho možností, jak vám pomoci k mateřství.

Po protinádorové léčbě mohou ženy trápit různé otázky ohledně případného početí dítěte. Nepropadejte panice. Dnešní medicína má mnoho možností, jak vám pomoci k mateřství.

Chemoterapie ničí vajíčka

Mnoho chemoterapeutik nakonec zničí některá vajíčka uložená ve vaječníku do zásoby. Závisí na typu léku a jeho dávce. Přesto je obtížné předpovědět, kolik žen v produktivním věku zůstane plodných. Ženy do třicítky léčené na rakovinu mají pořád slušnou šanci znova otěhotnět. Další dobrá zpráva je pro ženy, u kterých nastane přerušení menstruace během chemoterapie. Vše se většinou dostane zpátky do normálu po nějaké době od skončení léčby. Doporučuje se počkat s těhotenstvím nějakou dobu (opět nejlépe poradí lékař – onkolog nebo gynekolog), až dozrají nová nepoškozená vajíčka, jinak by mohlo dojít k potratu nebo genetické vadě dítěte.

Radioterapie

Další léčbou rakoviny je použití vysokých dávek záření ke zničení nádorových buněk. I zde mohou být vaječníky postiženy, pokud je ozařován nádor v břiše nebo pánvi. Plodnost potom závisí na tom, kolik vaječníky takového záření pohltily. Po radioterapii nádoru dělohy nebo vaječníku je těhotenství rizikové.

Operace

Při některých nádorech je nutné provést vyjmutí dělohy (hysterektomii) a vaječníků. Těhotenství tak není možné. Pouze při malých nádorech krčku dělohy mohou být děloha i vaječníky zachovány.

Další léčba

Některé nové postupy a možnosti léčby rakoviny mohou ovlivnit schopnost otěhotnět. Patří mezi ně hormonální léčba, biologická léčba, imunoterapie. S tím vám poradí nejlépe onkolog.

Existuje několik řešení!

Nejste si jistá, jak dlouho po skončení protinádorové léčby je třeba s těhotenstvím počkat? Jak poznat, kdy už potřebujete specialistu na neplodnost a zdali je umělé těhotenství po takové léčbě rizikem? I pokud nemáte už z dřívějška zmražená embrya nebo vajíčka, existuje několik možností, jak situaci řešit. Stále je šance otěhotnět přirozeně. A pokud se to přes veškerou snahu přece jen nepovede, pomoc najdete v některém z center asistované reprodukce. Nebojte se proto o svých obavách hovořit se svým gynekologem nebo onkologem.

(ercp)

Zdroj: American Cancer Society: www.cancer.org

Přečtěte si také druhý díl článku

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více