#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Mobily příliš nenahrávají otěhotnění
Mobily příliš nenahrávají otěhotnění
calendar 29. 7. 2009

Mobily příliš nenahrávají otěhotnění

Muži, kteří používají mobilní telefony, mají zvýšené riziko, že budou neplodní. Ukazuje to nová studie, která srovnávala počet spermií a počet hodin, po které člověk používá svůj mobilní telefon.

Muži, kteří používají mobilní telefony, mají zvýšené riziko, že budou neplodní. Ukazuje to nová studie, která srovnávala počet spermií a počet hodin, po které člověk používá svůj mobilní telefon.

Čtyři hodiny denně stačí

Podle zprávy, která byla publikována na výročním zasedání Americké společnosti pro reprodukční medicínu v New Orleans, měli muži, kteří používali svůj mobilní telefon k volání nebo smskování více než čtyři hodiny denně, nižší počet spermií. Ty navíc nebyly tak zdravé a „kvalitní“ jako u mužů, kteří telefonovali méně nebo vůbec.

Lékaři jsou přesvědčeni, že tato poškození spermií mohla být způsobena elektromagnetickým zářením, které telefony vyzařují, nebo teplem, které vytvářejí.

Bez dítěte, zato stále s mobilem na uchu

Při studii zkoumali američtí vědci z Clevelandu a New Orleansu společně s vědci z indické Bombaje celkem 361 mužů, kteří podstupovali pravidelné kontroly na klinikách zabývajících se léčbou plodnosti.

Sledovaní muži byli rozděleni do čtyř skupin podle toho, jak dlouho denně používali mobilní telefon. Jedna skupina zahrnovala muže, kteří mobil nepoužívají. V druhé skupině byli muži telefonující méně než dvě hodiny denně, ve třetí dvě až čtyři hodiny denně a v poslední ti, kteří používali mobil více než čtyři hodiny denně. U všech mužů byl porovnán počet a pohyblivost produkovaných spermií.

Muži, kteří používali mobil více než čtyři hodiny denně, měli o 25 procent nižší počet spermií než muži, kteří mobil nikdy nepoužívali. Navíc tito muži měli spermie i méně kvalitní, zejména co se týče schopnosti pohybovat se, což je jeden ze základních předpokladů pro oplodnění vajíčka. Počet opravdu zdravých spermií se u těchto mužů pohyboval okolo 20 % z celkového počtu.

Zákeřné záření

Jak uvedl vedoucí studie profesor Ashok Agarwal, ředitel Centra pro výzkum reprodukce v Clevelandu, v současné době používá mobilní telefon téměř dvě miliardy lidí na celém světě. A počet mobilních uživatelů stále roste, v některých zemích i o 20 až 30 procent za rok.

Přesto ale zatím párům, které se snaží o miminko, mobilní telefony nezakazuje. Doporučuje však používat je v omezené míře a například v místech s horším signálem neposílat smsky. Při malém signálu totiž musí telefon zvýšit svůj výkon a s tím se zvyšuje i dávka elektromagnetického záření, které lidské tělo od mobilu obdrží.

(kam)

Zdroj:
www.webmd.com
www.dailymail.co.uk

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více