#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Miminko v pětatřiceti: půjde to vůbec?
Miminko v pětatřiceti: půjde to vůbec?
calendar 14. 3. 2009

Miminko v pětatřiceti: půjde to vůbec?

Cestování, kariéra, koníčky… Je toho moc, co člověk chce stihnout jako bezdětný. Může se ale lehce stát, že v době, kdy dítě chce, už žádné mít třeba ani nemůže. Lze si vůbec početí naplánovat?

Cestování, kariéra, koníčky… Je toho moc, co člověk chce stihnout jako bezdětný. Může se ale lehce stát, že v době, kdy dítě chce, už žádné mít třeba ani nemůže. Lze si vůbec početí naplánovat? Nebo je to s přibývajícím věkem stále riskantnější záležitost?

Podle statistik je průměrný věk prvorodiček stále vyšší. V České republice je to 27. rok a rodiček nad 35 let je kolem 10 %. Ženy se v dnešní době mnohem více soustředí na svoji kariéru, zařizují si bydlení, budují si sociální postavení, cestují. Těhotenství a rodinu potom zákonitě odsouvají na pozdější dobu. Tento trend je pochopitelný, i přesto si ale řada žen klade otázku, zda i v pozdějším věku bude otěhotnění možné.

Maminka, nebo babička?

I čtyřicetiletá žena může samozřejmě porodit zdravé miminko. Se stoupajícím věkem je ale tato šance logicky stále menší. Důvodem je stále nižší počet menstruačních cyklů, během kterých dochází k ovulaci. Vajíčka snižují svůj počet i životnost, spermie k nim nemohou proniknout, děloha stárne, děložní čípek bývá mnohdy změněn prodělanými záněty.

Ze statistik mimo jiné vyplývá, že těhotné ženy starší 35 let podstupují více vyšetření, do porodu je více zasahováno a častěji také končí císařským řezem. Důvody k němu jsou totiž u těchto žen posuzovány méně přísně.

Genetická výbava pod drobnohledem

V naší republice jsou všechny těhotné ženy ve věku nad 35 let vyšetřovány genetikem, který jim po pohovoru doporučí nejvhodnější postup. Typicky se jedná o odběr krve, plodové vody nebo podrobné ultrazvukové vyšetření. Tato vyšetření ani pohovor v genetické poradně nejsou povinné, nastávající maminka je může formou tzv. reverzu odmítnout.

Těhotenství je pro starší ženu větší zátěž

Obava z vyššího věku rodiček pramení především ze zátěže, kterou těhotenství pro starší organismus představuje. Roste riziko vrozených vývojových vad u dítěte a obecně známý je i vyšší výskyt chromozomálních vad, jako například Downova syndromu. Stoupá také výskyt chorob, jako jsou cukrovka, křečové žíly, vysoký krevní tlak. Proto je lékaři preferován odběr plodové vody. Jeho výsledek pak dává ženám možnost rozhodnout se, zda miminko donosí, nebo zvolí případnou interrupci.

(pes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více