#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Miminko nemusí vždy vzniknout přímo ve zkumavce
Miminko nemusí vždy vzniknout přímo ve zkumavce
calendar 22. 6. 2010

Miminko nemusí vždy vzniknout přímo ve zkumavce

Pokud někteří rodiče prozradí, že jim s početím miminka pomohly metody asistované reprodukce, mnozí si řeknou: „Aha, miminko "ze zkumavky".“ Netuší však, jak daleko od pravdy mohou být. <br>

Pokud někteří rodiče prozradí, že jim s početím miminka pomohly metody asistované reprodukce, mnozí si řeknou: "Aha, miminko »ze zkumavky«." Netuší však, jak daleko od pravdy mohou být. K oplození vajíčka totiž nemusí vždycky dojít až ve zkumavce. Například při intrauterinní inseminaci nejsou zkumavky vůbec potřeba.

Jedna z prvních "zastávek" při léčbě neplodnosti

Celý proces tzv. intrauterinní inseminace (IUI) začíná v momentě, kdy oba partneři přijdou do příslušného centra asistované reprodukce. Pak už dostávají události rychlý spád. Získané sperma partnera putuje do laboratoře, kde se pročistí a zkoncentruje, aby mohlo být během několika hodin použito. Následně se spermie pomocí tenkého katétru dopraví přímo do dělohy. Nyní už záleží jen na samotných spermiích a nezbývá než doufat, že cestou narazí na vajíčko, které se tou dobou „toulá“ někde ve vejcovodech, a dojde k oplození.

Plusy a minusy IUI

Nevýhodou této metody je to, že bohužel není vhodná pro každého. Její předností je naopak to, že skoro vůbec nebolí a hlavně není nutný žádný odběr vajíček ani anestezie. Její princip je v podstatě velmi jednoduchý a provedení, v porovnání s jinými metodami, také není složité. Vše, co je potřeba, je právě probíhající ovulace a čerstvé sperma partnera. Pokud se tedy nevyužívá sperma od dárce, které je zmražené a uskladněné po dobu šesti měsíců.

IUI je možné využít, pokud se u ženy nenajdou nějaké zjevné příčiny neplodnosti, je přítomna normální ovulace, jsou průchodné vejcovody a je normální tvar děložní dutiny. Spermie partnera by zase měly být alespoň přiměřeného množství, tvaru a pohyblivosti. Prostě aby zvládly doplavat až k vajíčku a oplodnit ho, protože jediné, s čím jim IUI pomůže, je to, že jim k vajíčku usnadní cestu.

(jas)

Zdroj: www.crmzlin.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více