#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Léčba epilepsie může nepříznivě ovlivnit plodnost ženy
Léčba epilepsie může nepříznivě ovlivnit plodnost ženy
calendar 16. 12. 2010

Léčba epilepsie může nepříznivě ovlivnit plodnost ženy

U žen s epilepsií je větší pravděpodobnost, že budou mít problémy s otěhotněním, než u žen bez tohoto neurologického onemocnění. Ve své přednášce publikované na zasedání Indické rady pro lékařský výzkum to uvedl vedoucí studie Sanjeev Thomas.

U žen s epilepsií je větší pravděpodobnost, že budou mít problémy s otěhotněním, než u žen bez tohoto neurologického onemocnění. Ve své přednášce publikované na zasedání Indické rady pro lékařský výzkum to uvedl vedoucí studie Sanjeev Thomas z Institutu pro lékařské vědy a technologie v indickém městě Trivandrum.

Do studie, kterou provedli indičtí lékaři, se zapojilo celkem 375 žen s průměrným věkem 26 let, které se snažily otěhotnět. Hodnocen byl vliv léků používaných v léčbě epilepsie na možnost otěhotnění.

V následujících deseti letech se podařilo otěhotnět pouze 62 % pacientek, zbylých 38 % zůstalo neplodných. A jakou roli hrála samotná epilepsie? Pacientky, které se léčily s tímto onemocněním, zůstávaly dvakrát častěji neplodné než ženy bez epilepsie. Vliv však měl i užívaný počet tzv. antiepileptik (léků používaných v léčbě epilepsie).

Čím více léků, tím horší plodnost

Ženy, které užívaly tři a více druhů antiepileptik, měly 18krát větší pravděpodobnost, že zůstanou neplodné, než jejich zdravé kolegyně. Zdravé pacientky totiž měly pouze 7% pravděpodobnost neplodnosti, u žen užívajících jedno antiepileptikum tato pravděpodobnost stoupla na celých 32 % a u žen s dvěma nasazenými léky byla prokázána 41% šance, že zůstanou bez potomka.

Na vině mohou být vedlejší účinky

Podle lékařů je toto riziko způsobeno ne přímo epileptickým onemocněním, ale jeho léčbou. Všechny léky totiž mívají vedlejší účinky, u antiepileptik je tím nejvážnějším snížená schopnost otěhotnět. Toto riziko je ale u moderních antiepileptik sníženo na minimum.

Pokud si žena epileptička přeje potomka, měla by se o dalším postupu poradit se svým ošetřujícím lékařem.

(kam)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více