#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Komunikace mezi odborníky zvyšuje šanci na miminko
Komunikace mezi odborníky zvyšuje šanci na miminko
calendar 6. 8. 2010

Komunikace mezi odborníky zvyšuje šanci na miminko

V každém kraji na území České republiky se nachází hned několik center asistované reprodukce, která pomáhají neplodným párům s početím. Mnohá z nich vznikla při gynekologicko-porodnických klinikách krajských měst. Jiná poradenská, diagnostická a terapeutická centra vznikla samostatně, což však nevylučuje spolupráci se soukromými gynekology ani s nemocničními lékaři.

V každém kraji na území České republiky se nachází hned několik center asistované reprodukce, která pomáhají neplodným párům s početím. Mnohá z nich vznikla při gynekologicko-porodnických klinikách krajských měst. Jiná poradenská, diagnostická a terapeutická centra vznikla samostatně, což však nevylučuje spolupráci se soukromými gynekology ani s nemocničními lékaři.

Zachování plodnosti jako priorita

Gynekolog, porodník i každý jiný lékař by vždy měli myslet na to, jak zákrok či operační výkon ovlivní budoucí možnosti pacientky na oplodnění a donošení zdravého děťátka. Zvláště u mladých žen, které ještě nerodily, je zachování rozmnožovacích schopností jednou z priorit. Někdy je lékařský zákrok nevyhnutelný a je nutno ho provést i za cenu snížení plodnosti. Zásadní je ale vždy upřímná a otevřená komunikace lékaře s pacientkou. Žena by měla být upozorněna na rizika léčby a současně by jí lékař měl být schopen nabídnout nějaká řešení. Jednou z cest za vysněným miminkem může být i některá z metod asistované reprodukce.

Lékaři v centru asistované reprodukce i mimo něj

Lékařský tým v centrech asistované reprodukce je z velké většiny tvořen gynekology. Dalšími důležitými členy jsou andrologové a urologové, tedy ti, kteří se zabývají zdravotními problémy mužů. Nalezneme zde také embryology či genetiky. Někdy je v centru přítomen proškolený psycholog. Skladba celého týmu se může samozřejmě lišit v závislosti na daném centru. Je také možná pouze externí spolupráce některých lékařů-specialistů, kteří nepracují přímo v centru. Tito lékaři by spolu vždy měli být ve spojení. Jednak si sdělují důležité informace o zdravotním stavu pacientky, jednak se díky dobré komunikaci lze vyhnout případným duplicitním vyšetřením.

Žena má na výběr

Stejně jako si vybíráme svého obvodního lékaře či gynekologa, máme právo zvolit i takové centrum asistované reprodukce, které se nám líbí. S možností volby by měl být každý dobře obeznámen. U všech center registrovaných Ministerstvem zdravotnictví máte záruku kvalitní lékařské péče. Ani to však nemusí znamenat, že přístup centra bude vyhovovat přímo vám. Proto vybírejte, raďte se a rozmýšlejte. Máte na to totiž právo! A pokud je pro vás důležitý názor vašeho gynekologa, neostýchejte se s ním poradit. Dobrý lékař vám rád poskytne radu i pomoc.

(tek)

Zdroj:
www.fertilizace.cz
www.gest.cz
www.crmzlin.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více