#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Kdy je na miminko opravdu už pozdě?
Kdy je na miminko opravdu už pozdě?
calendar 2. 12. 2009

Kdy je na miminko opravdu už pozdě?

Ženská plodnost je ovlivněna mnohými faktory a není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět. Jak moc důležitou roli hrají odžitá léta ve spojení s touhou po miminku?

Ženská plodnost je ovlivněna mnohými faktory a není výjimkou, že se nepříznivých okolností sejde hned několik najednou a žena ne a ne otěhotnět. Přestože se pak obvykle ihned vrhá do víru nejrůznějších vyšetření, která po příčině neplodnosti pátrají, může být na vině skutečnost zcela přirozená – pokročilý věk. Jak moc důležitou roli hrají odžitá léta ve spojení s touhou po miminku?

Miminko nejsnadněji do třiceti

Podle vědeckých studií plodnost ženy skutečně s věkem klesá. Začátek je sice poměrně plíživý, nicméně léta hrají svou roli už krátce po třicítce. Čím je pak žena starší, pravděpodobnost otěhotnění je menší. Pro lepší porozumění – 7 % párů je neplodných při věku nad třicet let, po čtyřicítce se ale toto procento zvyšuje až na 33 %.

Vajíčka – hodně na začátku, poskrovnu na konci

Ačkoliv se holčičky rodí přibližně s milionem vajíček v každém z vaječníků, do první menstruace se jejich počet sníží zhruba na 400 tisíc. Během života jich ale dozraje pouze okolo čtyř set, s každou menstruací o jedno z tohoto počtu žena nenávratně přichází.

Když je vejce příliš staré

Kromě počtu se s věkem snižuje i kvalita vajíček a s ní i jejich připravenost k oplodnění. Aby bylo vejce schopné kontaktu se spermií a vývoje v embryo, potřebuje správný tvar, chromozomální výbavu, zkrátka musí být "zdravé". Je dokázáno, že ženy kolem dvaceti mají v průměru kvalitnější vajíčka než čtyřicátnice. Tato skutečnost může vést k neplodnosti, opakovaným potratům, neúspěšné fertilizaci in vitro (oplodnění "ve zkumavce") či inseminaci in utero (oplodnění přímo v děloze), ale také k narození miminka se změnou v chromozomální výbavě, jako je např. Downův syndrom.

Pokud máte obavy, že nemůžete otěhotnět právě z důvodu pokročilejšího věku, neváhejte navštívit odborníka. Ten může pomoci například hormonální stimulací vašich vaječníků, které pak budou produkovat více zralých vajíček najednou. Tím šance na početí o něco vzroste. Další možností je pak fertilizace in vitro. Rozhodně není nutné hned všechno vzdávat, vždyť v tolika případech se lékařům ošálit přírodu skutečně podařilo!

(veri)

Zdroj: www.sharedjourney.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více