#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jsem těhotná! A co dál?
Jsem těhotná! A co dál?
calendar 6. 12. 2013

Jsem těhotná! A co dál?

Po měsících či možná letech snažení máte konečně šanci říct: „Jsem těhotná!“ Co vás ale čeká v nejbližší budoucnosti? Poradíme vám něco málo pro začátek, abyste se v prvních měsících gravidity zbytečně nestresovala.

Po měsících či možná letech snažení máte konečně šanci říct: „Jsem těhotná!“ Co vás ale čeká v nejbližší budoucnosti? Poradíme vám něco málo pro začátek, abyste se v prvních měsících gravidity zbytečně nestresovala.

1. Vypočítejte si datum porodu

Zajisté vás zajímá, kdy přijde miminko na svět. Můžete si zkusit datum porodu sama vypočítat. Samozřejmě se jedná jen o termín orientační, nicméně může pomoci v plánování vašich budoucích aktivit. Přesnější datum vám sdělí váš gynekolog. Jednoduchý a pouze přibližný výpočet data porodu je datum prvního dne poslední menstruace + 7 dní – 3 měsíce + 1 rok.

2. Rozmyslete si, kdy a komu o svém těhotenství říci

Oznámení gravidity může být pro dlouho neplodný pár opravdu důležitou záležitostí. Proto si promyslete, jak tuto věc uděláte. Očekáváte-li negativní reakci, nenechte se tím odradit. Zapomenout byste neměla ani na svého zaměstnavatele.

3. Sledujte vývoj plodu(ů) 

U žen, které podstupují různé formy asistované reprodukce, bývá častější výskyt vícečetného těhotenství – dvojčat či trojčat. Je rozhodně dobré vědět, kolik miminek přijde na svět, s čímž vám samozřejmě pomůže lékař. Zjišťujte si informace o růstu a vývoji miminka či miminek v průběhu těhotenství. Sledování vývinu plodu je ideální metoda, jak upevnit mateřské pouto.

4. Prožijte zdravé těhotenství

Celé ty dlouhé měsíce či roky snažení jste žadonila o zkušenost s ranní nevolností. Teď je to konečně tady a možná by se vám hodily nějaké rady, jak se s ní vypořádat. V dnešním světě, kde jsou informace dostupné na každém rohu, nejde o složitý úkol. Vzdělávejte se tedy ohledně svého těhotenství, aby mělo bezproblémový průběh.

5. Zvolte „správného“ gynekologa 

Lékaři z centra asistované reprodukce, se kterými jste možná spolupracovala až do nynější doby, se o vás pravděpodobně v průběhu těhotenství již starat nebudou. Tento úkol spadá do působnosti obvodního gynekologa. Proto pokud s tím svým nejste z nějakého důvodu spokojena, zkuste vyhledat jiného – spolupráce s ním v průběhu těhotenství je nezbytná a vzájemná důvěra celý proces zjednoduší.

(boba)

Zdroj: http://infertility.about.com/od/pregnancy-birth-parenting/tp/Im-Pregnant-What-to-Expect.htm

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více