#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak moc tikají vaše biologické hodiny?
Jak moc tikají vaše biologické hodiny?
calendar 23. 5. 2008

Jak moc tikají vaše biologické hodiny?

Pokud se žena rozhodne naplánovat dopředu své těhotenství, je dobré zvážit, kdy je ta nejvhodnější doba. Někdy se totiž může stát, že plány na mateřství i přes obrovské úsilí selhávají.

Pokud se žena rozhodne naplánovat dopředu své těhotenství, je dobré zvážit, kdy je ta nejvhodnější doba. Někdy se totiž může stát, že plány na mateřství i přes obrovské úsilí selhávají. Jak se vyhnout zklamání? Především je dobré vědět, kdy je ideální věk pro otěhotnění.

Úplně nejlépe kolem pětadvaceti

Koncepční optimum je označení ideálního věku pro otěhotnění a porod dítěte. Nejpříznivější věk pro mateřství je z biologického a genetického hlediska mezi dvaceti a třiceti lety. Žena je v této době fyzicky zralá, má stabilizované ovulační cykly a dostatečně kvalitní vajíčka ve vaječnících. Plodnost ženy dosahuje v této době svého maxima. Nejenže je nízké riziko výskytu genetických vad, ale také je menší pravděpodobnost spontánního potratu. Žena je kolem pětadvaceti nejlépe připravena donosit plod bez komplikací.

Příliš málo, příliš hodně

U mladých žen mezi 16 až 18 lety může být průběh těhotenství velmi příznivý, neboť organismus není díky věku zatížen nemocemi nebo chronickým užíváním léků. Avšak komplikacemi, které se mohou daleko častěji objevit u takto mladých žen, jsou předčasné porody.

Naopak s rostoucím věkem se některá rizika zvyšují. Po třicítce se snižuje kvalita vajíček a stoupá riziko chromozomálních vad plodu. Proto se u těhotných od 35 let výše provádí amniocentéza neboli odběr plodové vody kvůli vyšetření. Díky tomuto vyšetření lze včas odhalit některé vrozené vady plodu (například Downův syndrom) a rozhodnout případně o ukončení těhotenství.

Užít si děti ve vyšším věku

Současným trendem je však podporovat i starší ženy v roli matky. Výhodou je jejich socioekonomická připravenost na těhotenství a mateřství. Ženy vyššího věku většinou naplnily vlastní profesionální ambice, bývají lépe finančně zajištěny a dál se mohou spokojeně věnovat rodině.

Jednoznačné doporučení, které se týká ideálního věku pro otěhotnění, nelze vždy zcela přesně stanovit. O tom, kdy je nejlepší doba mít dítě, totiž rozhodují především partneři či manželé. Ženy vyššího věku by však měly být připraveny na možná rizika a komplikace, které souvisí se stárnutím a plodností.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více