#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak dlouho trvá cesta k miminku
Jak dlouho trvá cesta k miminku
calendar 22. 5. 2010

Jak dlouho trvá cesta k miminku

Pokud se chystáte na umělé oplodnění, jistě máte spoustu otázek. Jednou z nich určitě je, jak dlouhá bude příprava. Každý pár přichází do centra asistované reprodukce s přáním mít dítě.

Pokud se chystáte na umělé oplodnění, jistě máte spoustu otázek. Jednou z nich určitě je, jak dlouhá bude příprava.

Odpověď není jednoznačná

Každý pár přichází do centra asistované reprodukce s přáním mít dítě. Ovšem u každého z těchto párů tkví příčina neplodnosti jinde. Podle toho se potom také postupuje. Většinou je kromě konzultace a sběru údajů provedeno i gynekologické vyšetření s ultrazvukem, a to již při první návštěvě. Některé ženy mají hodně testů a výsledků hotových již od svého gynekologa, jiným se musejí vyšetření provést přímo v IVF centru. I tato skutečnost může první fázi pátrání zkrátit či prodloužit.

Některá vyšetření vyžadují delší dobu

Manželovi či partnerovi je doporučen spermiogram. Oběma se odebere krev na běžná vyšetření. Ženě je někdy doporučeno vyšetření průchodnosti vejcovodů nebo laparoskopie a v tom případě se fáze přípravy na IVF trochu prodlouží. Každý operační zákrok se musí totiž naplánovat a v případě laparoskopie nejdříve provést i předoperační vyšetření.

Hormonální příprava pomáhá k vytvoření vajíček

Pokud je již rozhodnuto o hormonální přípravě, kdy se stimulují vaječníky k vytváření vajíček, vše probíhá v době od jednoho do tří týdnů. Záleží totiž na tom, kolik folikulů se ve vaječníku bude vytvářet. Proto se několikrát během této fáze růst folikulů sleduje vaginálním ultrazvukem. Odběr vajíček je velice rychlý. Provádí se většinou za jednodenní hospitalizace nebo ambulantně. Vůbec se ho nemusíte obávat, protože se provádí v krátkodobé anestezii. Poté následuje oplození vajíček v laboratoři, prováděné většinou ještě týž den jako samotný odběr.

A za dalších pár dní…

Do dělohy se oplozená embrya přenáší za 2–5 dní. Tento výkon se provádí rovněž ambulantně a je nebolestivý. Po něm je nutná hormonální podpora a odpočinek. A samozřejmě optimismus, nutný ke zdárnému výsledku. Celá příprava na IVF může tedy trvat od několika týdnů po několik málo měsíců. Je to ale doba individuální a personál IVF centra se vždy snaží, aby zbytečně dlouhá nebyla.

(skl)

Zdroj: www.porodnice.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více