#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Gravidita po pětatřicítce má svá úskalí
Gravidita po pětatřicítce má svá úskalí
calendar 17. 4. 2014

Gravidita po pětatřicítce má svá úskalí

Dosáhnout těhotenství v pozdějším věku může být mnohem obtížnější než v pětadvaceti, rozhodně to však není nemožné. Jenomže i pak je namístě počítat s jistými komplikacemi.

Dosáhnout těhotenství v pozdějším věku může být mnohem obtížnější než v pětadvaceti, rozhodně to však není nemožné. Jenomže i pak je namístě počítat s jistými komplikacemi. 

Ženská plodnost a věk

Přestože určitě znáte někoho, komu se po pětatřicítce (možná i po čtyřicítce) otěhotnět podařilo, statistika je jasná:

  • Plodnost žen je na vrcholu těsně po dvacítce, ve druhé polovině třetí dekády se začíná pomalu snižovat.
  • Třicátý pátý rok pak znamená předěl, po kterém křivka plodnosti začíná klesat mnohem strměji.
  • Některé studie například říkají, že ve 30 letech má žena v průběhu jednoho měsíce asi 20% šanci otěhotnět a ve 40 letech tato naděje klesá zhruba na 5 %.

Nestárne pouze pleť

Ženy se rodí se všemi vajíčky, které kdy budou mít. Jiná se v průběhu života již netvoří. Po narození jich žena má přes jeden milion, v období puberty je vajíček už pouze kolem 300 tisíc. Z tohoto velkého množství jich jen asi 300 dozraje a bude uvolněno v průběhu ovulace. Přestože tak menopauza může být ještě v nedohlednu, reprodukční schopnost organismu pozvolna klesá a tvorba zdravých a zralých vajíček začíná být mnohem méně efektivní. Čím více se menopauza blíží, reagují vaječníky stále líněji na hormonální podněty, které jsou zodpovědné za ovulaci zralého vajíčka. A některé zlozvyky, jako je například kouření, tento proces ještě urychlují.

Naděje v ohrožení 

Těhotenství ve starším věku ještě vůbec nemusí znamenat vítězství. Těmto ženám totiž hrozí:

  • větší riziko vzniku genetických vad, což vysvětluje vyšší výskyt dětí s Downovým syndromem právě u žen po pětatřicítce – ve 25 letech porodí dítě s Downovým syndromem 1 z 1 250 žen, ve 35 letech už je to 1 z 378;
  • rostoucí nebezpečí potratu – zatímco v první polovině třetí dekády postihne potrat asi 10 % gravidních žen, po pětatřicítce je to už 18 % těhotných.

Ani medicína není všemocná 

Přestože si někteří myslí, že metody asistované reprodukce přemohou veškeré nástrahy přírody a stárnutí lidského organismu, není tomu tak. I dobré výsledky těchto postupů klesají s rostoucím věkem ženy – v 31 letech je úspěšnost umělého oplodnění kolem 38 %, zatímco ve 39 letech klesá na 22 %. Jedinou možností, jak přírodu opravdu oklamat, je použití darovaných, tedy mladších vajíček. Pak šance otěhotnět opět prudce stoupají.

Nejste v tom sama

I když se v souvislosti s těhotenstvím mluví hlavně o věku ženy, záleží samozřejmě i na stáří partnera. Přestože mužská plodnost nemá totožný profil poklesu s tou ženskou, také u pánů věk hraje svoji roli.

Přes všechna zmíněná čísla nemusí být nutně zázrak, povede-li se právě vám otěhotnět bez menších problémů. Avšak nedaří-li se to po 35. roce věku déle než půl roku, měli byste s partnerem vyhledat odbornou pomoc. 

(boba)

Zdroj: infertility.about.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více