#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Co trápí ženy se syndromem polycystických ovarií?
Co trápí ženy se syndromem polycystických ovarií?
calendar 13. 11. 2007

Co trápí ženy se syndromem polycystických ovarií?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění, které může být příčinou ženské neplodnosti. Výskyt tohoto onemocnění je poměrně vysoký.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění, které může být příčinou ženské neplodnosti. Výskyt tohoto onemocnění je poměrně vysoký, u nás postihuje asi 5 až 10 % žen. Začíná se projevovat hlavně v období puberty a upozorní na sebe (nejen) poruchami reprodukčních orgánů.

Příčiny onemocnění

Ženské vaječníky obsahují folikuly, což jsou tenké váčky, naplněné tekutinou a vajíčkem. Když je vajíčko zralé, folikuly prasknou a uvolní obsah i s vajíčkem ven. U žen s PCOS se nezralé folikuly shlukují dohromady, aby vytvořily cystu, tedy velkou dutinu naplněnou tekutinou. Vajíčka zde sice také dozrávají, ale folikuly se neotevřou a vajíčko není z vaječníku uvolněno. Výsledkem je, že ženy s PCOS nemají menstruační cyklus vůbec, nebo je velmi nepravidelný.

Ženy s PCOS však trápí řada dalších obtíží. Mají obvykle vysoké koncentrace inzulinu, což je hormon, který se podílí na vzniku cukrovky (diabetes mellitus 2. typu). Dalšími přidruženými chorobami jsou obezita, vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění. Menší počet žen přibírá na váze, někdy si všimnou zvýšeného ochlupení nebo akné.

Syndrom polycystických ovarií u lékaře

Mezi vyšetření, která potvrdí PCOS, patří ultrazvuk a vyšetření krve. Ultrazvukové vyšetření se obvykle provádí transvaginálně, kdy se sonda přístroje zavádí do pochvy, aby byly vaječníky lépe přístupné a viditelné. Z odběrů krve se zjišťují nejen koncentrace hormonů, ale také množství cholesterolu a cukru.

Pečlivé sledování

Nepravidelnosti menstruačního cyklu, poruchy ovulace a zvýšené koncentrace mužského hormonu patří k hlavním příznakům tohoto onemocnění. Z dlouhodobého hlediska mají ženy s PCOS vyšší riziko některých nádorových a kardiovaskulárních onemocnění. Proto je třeba, aby pravidelně navštěvovaly svého lékaře a předcházely tak komplikacím, které s sebou onemocnění přináší.

(nes)

Zdroj: Vrbíková J. Syndrom polycystických ovarií. Interní medicína pro praxi 2003;11:554–557.
Legro RS, et al. Clomiphene, Metformin, or Both for Infertility in the Polycystic Ovary Syndrome. New England Journal of Medicine 2007;356:552–566.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více