#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chci dítě – mohu podstoupit umělé oplodnění?
Chci dítě – mohu podstoupit umělé oplodnění?
calendar 7. 1. 2008

Chci dítě – mohu podstoupit umělé oplodnění?

Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce.

Schopnost počít, donosit a porodit dítě je ženě dána od přírody. Ne každá žena ale dítě skutečně mít může. Existují různé překážky, pro které k oplodnění nedojde, ale také různé metody, jak ženě k dítěti dopomoci. Jednou z nich je asistovaná reprodukce.

Asistovaná reprodukce může vyřešit problémy neplodného páru s početím dítěte. Rozumí se jí takové postupy a metody, při kterých dochází k manipulaci se zárodečnými buňkami a embryi, včetně jejich uchovávání, a to za účelem léčby neplodnosti ženy nebo muže. Těmito postupy a metodami jsou:

  • odběr zárodečných buněk,
  • umělé oplodnění ženy, a to:

    1. oplození vajíčka spermií mimo tělo ženy,
    2. přenos embrya do pohlavních orgánů ženy nebo
    3. zavedení zárodečných buněk do pohlavních orgánů ženy.

Kdo může umělé oplodnění podstoupit a za jakých podmínek, určuje Zákon 227/2006 Sb. O výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách a souvisejících činnostech a o změně některých souvisejících zákonů.

V České republice lze umělé oplodnění provést při splnění několika podmínek:

  • Žena je v plodném věku a asistované reprodukci nebrání její zdravotní stav. Ten posoudí lékař, který tuto asistovanou reprodukci provádí.
  • Na základně písemné žádosti ženy a muže (partnerského nebo manželského páru), kteří tuto léčbu chtějí společně podstoupit, jestliže je ze zdravotních důvodů málo pravděpodobné nebo zcela vyloučené, aby žena otěhotněla přirozeným způsobem, nebo jestliže existuje prokazatelné riziko přenosu geneticky podmíněných nemocí nebo vad. Písemná žádost musí obsahovat i souhlas muže s oplozením ženy, a tento souhlas je vyžadován před každým dalším zákrokem asistované reprodukce. Žádost nesmí být starší 24 měsíců.

Cena výkonu

Zdravotní pojišťovny hradí v souladu s ustanovením § 15 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., O veřejném zdravotním pojištění, tři pokusy o umělé oplodnění ženám ve věku 18–39 let při oboustranné neprůchodnosti vejcovodů, od 22–39 let pak v ostatních případech. Je-li žena starší nebo pokud ani jeden ze tří prvních pokusů neskončil těhotenstvím, mohou být zahájeny další pokusy o oplodnění. Ty si ale již hradí žena, resp. pár sám. Náklady na další cyklus pokusů o umělé oplodnění mohou dosáhnout až osmdesáti tisíc korun.

(jan)

Zdroj: Zákon 227/2006 Sb.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více