#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Chcete otěhotnět? Jezte „potraviny plodnosti“
Chcete otěhotnět? Jezte „potraviny plodnosti“
calendar 6. 9. 2013

Chcete otěhotnět? Jezte „potraviny plodnosti“

To, že pro zvýšení šancí na početí je ideální zdravá strava a životní styl, pro vás asi nebude překvapení. Věděli jste ale, že existují určité „potraviny plodnosti“, které mohou pomoci právě tehdy, snažíte-li se otěhotnět?

To, že pro zvýšení šancí na početí je ideální zdravá strava a životní styl, pro vás asi nebude překvapení. Věděli jste ale, že existují určité „potraviny plodnosti“, které mohou pomoci právě tehdy, snažíte-li se otěhotnět?

Vítězná „desítka“

1. Mléčné výrobky

Jsou bohaté na vápník a ten je dobrý nejen pro kosti. Pokud pijete mléko, zkuste jednou denně to plnotučné, a to obzvláště souvisí-li vaše problematická plodnost s ovulací. Berte ale na vědomí jeho vyšší kalorickou hodnotu a opravdu to s ním nepřehánějte. Pokud nemáte mléčné výrobky v lásce, lze zásoby vápníku doplnit jinými bohatými zdroji:

    • tofu,
    • mandlemi,
    • listovou zeleninou a jinými.

2. Zdravé proteiny

Živočišné bílkoviny obsažené v libovém krůtím, kuřecím či hovězím mase jsou nabité železem. Studie ukazují, že existuje souvislost právě mezi železem a plodností. Proto pokud se maso ve vašem jídelníčku nevyskytuje vůbec, ujistěte se, že vaše prenatální vitamíny obsahují i železo.

3. Složené sacharidy

Výměna jednoduchých cukrů (obsažených v bílém pečivu či sladkostech) za složené sacharidy (celozrnné pečivo, fazole, zelenina) může zlepšit vaši plodnost. Jak je to možné? Jednoduché cukry zvyšují hladinu krevního cukru a tělo na to reaguje zvýšením hladiny inzulínu. Vyšší inzulín ale může rozvrátit pohlavní hormony a zasáhnout tak do menstruačního cyklu. Naopak složené cukry se tráví déle a nevznikají při tom takové výkyvy hladin inzulínu. Navíc celozrnné potraviny jsou bohaté na další důležité látky, jako je například kyselina listová.

4. Tučné ryby

Omega-3 mastné kyseliny můžete získat z ryb, jako je losos, sardinka či sleď. Mohou pomoci v regulaci pohlavních hormonů, zvýšit krevní průtok reprodukčními orgány a uvolnit stres. Nejste-li fandové ryb, zkuste je nahradit zdroji jinými:

    • ořechy,
    • dýňovými semínky,
    • obohacenými vejci apod.

5. Sladké brambory

Bylo vysledováno, že populace, jež konzumují větší množství sladkých brambor, mají vyšší procento dvojčat.

6. Lesní plody

Borůvky a maliny jsou obzvláště napěchovány antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození a stárnutí buněk lidského organismu – včetně buněk reprodukčního systému.

7. Avokádo

Je skvělý zdroj vitamínu E, což je silný antioxidant a důležitá látka pro zdravé spermie a regulaci ovulace.

8. Ústřice

Ústřice jsou známé jako afrodiziakum a z dobrého důvodu – obsahují velké množství zinku, který je nesmírně důležitý pro početí.

9. Chilli

Tato pálivá dobrota může zvýšit krevní cirkulaci, a to i v oblasti reprodukčního systému. Navíc stimuluje tvorbu endorfinů – hormonů štěstí –, které uvolňují stres a podporují plodnost.

10. Česnek

Přestože to není zrovna nejromantičtější potravina, je to skvělý zdroj selenu, který podporuje mužskou plodnost a pomáhá předcházet spontánním potratům. Současně obsahuje vitamín B6 a ten pomáhá regulovat hladiny hormonů a podporuje imunitní systém.

(boba)

Zdroj: www.whattoexpect.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více