#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Bude vaše IVF léčba úspěšná? Díky nové metodě se to možná již brzy dozvíte
Bude vaše IVF léčba úspěšná? Díky nové metodě se to možná již brzy dozvíte
calendar 22. 10. 2010

Bude vaše IVF léčba úspěšná? Díky nové metodě se to možná již brzy dozvíte

Léčba neplodnosti prostřednictvím IVF metody přináší dost rozporuplné výsledky. Na jednu stranu jsou to pocity štěstí z vydařené léčby a z narození vytouženého dítěte.

Léčba neplodnosti prostřednictvím IVF metody přináší dost rozporuplné výsledky. Na jednu stranu jsou to pocity štěstí z vydařené léčby a z narození vytouženého dítěte. Na druhou stranu následky, které zanechává případný neúspěch, rozhodně nejsou bezvýznamné. Mnohé ženy proto po nevydařeném zákroku zvažují léčbu ukončit, neboť se obávají dalšího neúspěchu. Nyní však vědci přicházejí s novou metodou hodnocení úspěšnosti léčby, která by mohla ženám významně ulehčit jejich rozhodování.

Obavy z opakovaného neúspěchu

Záruku, že léčba IVF přinese pozitivní výsledky, nelze dát bohužel nikdy. Jediné, co se před zahájením léčby můžeme dozvědět, je procento pravděpodobného úspěchu. Neúspěch, ať již prvotní, či opakovaný, je pro ženy velkou zátěží fyzickou i psychickou. V případě žen starších čtyřiceti let či překročením počtu cyklů hrazených pojišťovnou je zátěží také finanční. Právě z těchto důvodů se mnoho žen po absolvování neúspěšného cyklu rozhodne raději léčbu ukončit.

Nesnadné rozhodování

Vědci se Stanfordské univerzity nedávno odhalili novou metodu hodnocení úspěšnosti léčby IVF, která předem zhodnotí pravděpodobnost kladného výsledku léčby. To by mohlo ženám pomoci rozhodnout se, zdali stojí za to v léčbě pokračovat, nebo je naopak naděje tak malá, že by pro ně bylo lepší, s ohledem na nepříznivé následky, léčbu raději ukončit.

Rozhodující je předchozí cyklus

Zatímco doposud byl pro odhadování výsledku rozhodující věk ženy, nyní je brán v potaz především výsledek předcházejícího léčebného cyklu. Proto je možné tuto metodu použít pouze v případě, že žena již podstoupila alespoň jeden cyklus IVF léčby. Tato nová metoda hodnocení úspěšnosti terapie IVF by tedy mohla zabránit přerušení léčby ženám, které stále mají velkou šanci na úspěch. Naopak u žen s nulovou či jen nepatrnou nadějí může ukončením léčby pomoci předejít velkým psychickým, fyzickým i finančním následkům.

(pad)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více