#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Během léčby neplodnosti neopomínejte svou duši
Během léčby neplodnosti neopomínejte svou duši
calendar 13. 10. 2010

Během léčby neplodnosti neopomínejte svou duši

Vyrovnat se s neschopností počít dítě přirozenou cestou není jednoduché pro nikoho. Můžete mít pocity osamělosti a jedinečnosti v tom negativním smyslu slova.

Vyrovnat se s neschopností počít dítě přirozenou cestou není jednoduché pro nikoho. Můžete mít pocity osamělosti a jedinečnosti v tom negativním smyslu slova. Ani obavy z rozpadu vztahu nebo vztek při zaslechnutí pláče cizích dětí nejsou nijak výjimečnými pocity. Útěchou vám budiž vědomí, že nejste ani zdaleka sama. Zaměřit se při léčbě neplodnosti pouze na fyzickou stránku věci by bylo velkou chybou. Lidé už ze své přirozenosti touží zplodit vlastní dítě, a je-li jim tato potřeba upřena, ocitají se v emocionálně velmi bolestivé situaci. V takové, která může pořádně otřást partnerským vztahem.

Sex podle pravidel

Intimní život partnerů snažících se ze všech sil o početí se může stát až děsivě mechanickým. Ztrácí spontaneitu, chybí vášeň. Zvláště ženy se často upínají k upjatému počítání plodných dnů, teplotním tabulkám a „zaručeným“ polohám, které slibují větší pravděpodobnost oplodnění. Jestliže bylo milování dříve příjemným okamžikem, teď je spíše spojeno se stresujícími pocity povinnosti. S dalším a dalším negativním výsledkem těhotenského testu roste předtucha dalšího neúspěchu, pocit selhání a u obou v páru se může objevit sexuální dysfunkce. Muži mívají problém s erekcí, ženy s vyvrcholením. Sex jako by se stal hořkou pilulkou, kterou je prostě potřeba v určitém časovém intervalu skousnout.

Ztráta sebevědomí

I u dříve sebejisté osoby může zpráva o neplodnosti značně zdeformovat pohled na sebe sama. Vplíží se pochybnosti o vlastní atraktivitě, pocity méněcennosti. Žena se necítí být plnohodnotnou ženou, muž plnohodnotným mužem. Partneři jako by ztratili schopnost komunikace, a to nejen s okolím, ale i mezi sebou. Mnohdy si své obavy i přání nechávají pro sebe a uzavírají se do svého, pro jiné těžko přístupného otřeseného nitra.

Psycholog otevírá duši

Ztrácí-li se partneři ve víru takových emocí, jako je hněv, bezmoc, frustrace nebo vina, nápomocen může být psycholog. Ten páru umožní tyto pocity rozpoznat, sdělit je jeden druhému a dále s nimi pracovat. Znovu obnoví ztracenou sebeúctu a kontrolu nad vlastním životem. Pomůže také zlepšit narušenou partnerskou komunikaci. Provede pár obtížným procesem zvažování různých možností a činění rozhodnutí. I když se ještě dnes řada lidí stydí navštívit psychologa, je to zbytečné. Jedná se totiž o kvalifikovanou osobu, která má s problematikou neplodnosti mnoho zkušeností. Tak proč se zbytečně trápit a riskovat krach doposud fungujícího vztahu…

(veri)

Zdroj: www.4therapy.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více