#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Adoptujte dítě a snáze otěhotníte
Adoptujte dítě a snáze otěhotníte
calendar 15. 6. 2008

Adoptujte dítě a snáze otěhotníte

Ačkoliv většina adoptivních rodičů nemá ani po adopci vlastní biologické dítě, prakticky každý z nich slyšel o zkušenostech žen, které po osvojení dítěte skutečně otěhotněly.

Ačkoliv většina adoptivních rodičů nemá ani po adopci vlastní biologické dítě, prakticky každý z nich slyšel o zkušenostech žen, které po osvojení dítěte skutečně otěhotněly. Případy, kdy žena otěhotní krátce po adopci, vůbec nejsou neobvyklé.

Vysvětlení je jednoduché. Žena se zbavuje stresu z marného očekávání dítěte, a tím odstraní blok, který těhotenství brání. V mnoha případech může být následující těhotenství neplánované, neboť žena po celou dobu předpokládá, že je neplodná.

Adopce odblokuje stres

Stres dokáže nabourat nejen psychiku, ale také celkovou imunitu a fungování hormonálního systému. Projevem hormonální nerovnováhy při stresu je pak nepravidelná menstruace a poruchy ovulace. Stresovou situací je pro ženu přehnaná touha po miminku ve chvíli, kdy se početí dlouho nedaří. Žena je stresována obavou, že je neplodná. Stává se, že když se pár rozhodne pro adopci, žena najednou otěhotní, protože zmizí vnitřní napětí.

To, že se ženě nedaří otěhotnět, může být dáno také podvědomým strachem z rodičovské role. Přestože po dítěti touží, hluboko uvnitř se bojí odpovědnosti, kterou s sebou zplození potomka přináší.

Většina pacientů musí k lékaři

Existuje asi 20 % neplodných párů, u kterých se nepodaří odhalit příčinu zdravotního problému a jejich neplodnost se označuje jako idiopatická. U těchto partnerů je velmi pravděpodobné, že neplodnost s psychikou úzce souvisí.

Adoptování dítěte ale není spásou pro všechny neplodné muže a ženy. Partneři, kteří zvolí při neplodnosti adopci pouze jako psychologickou pomoc, mohou být zklamáni. U většiny pacientů má neplodnost konkrétní příčiny, které vyžadují cílenou medicínskou léčbu.

Často se při usilovném snažení o miminko žena dostává do stresové situace, která se s neúspěšnými pokusy ještě prohlubuje. Pokud se pár rozhodne pro alternativu, kterou je například adopce, uleví se partnerům natolik, že jejich zdravotní problém může být vyřešen.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více