#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash 6 věcí, které ohrožují ženskou plodnost
6 věcí, které ohrožují ženskou plodnost
calendar 19. 12. 2010

6 věcí, které ohrožují ženskou plodnost

Podle statistik jsou problémy s plodností rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Přibližně jednou třetinou z celkového počtu potíží trpí muži, další třetinou ženy a zbytek se dělí mezi společné a neznámé příčiny.

Podle statistik jsou problémy s plodností rovnoměrně rozděleny mezi obě pohlaví. Přibližně jednou třetinou z celkového počtu potíží trpí muži, další třetinou ženy a zbytek se dělí mezi společné a neznámé příčiny. V první řadě je důležité upozornit na rizikové faktory, které může zodpovědně eliminovat každá žena plánující těhotenství.

Základní faktory zvyšující riziko neplodnosti:


  • stres,
  • nevhodná strava,
  • fyzické přetěžování,
  • nadváha (zároveň i snížená hmotnost)
  • kouření,
  • konzumace alkoholu.

Další faktory ovlivňující u ženy schopnost počít dítě jsou poněkud komplikovanější:


  1. Věk – s přibývajícími léty klesá počet i kvalita vajíček, a to již po 35. roku věku ženy.
  2. Anovulace – jedna z nejčastějších příčin neplodnosti ženy je anovulace (hormonální porucha způsobená např. polycystickými ovarii). Ta má za následek poruchu zrání a uvolňování vajíček.
  3. Poškození funkce vejcovodů – vejcovody se nefunkčními mohou stát díky pozánětlivým změnám, kdy dochází k poruše transportní funkce vejcovodů. Podobný dopad mohou mít operace v malé pánvi vedoucí ke vzniku srůstů.
  4. Endometrióza – při tomto onemocnění se děložní sliznice nachází i mimo děložní dutinu a představuje vážné riziko neplodnosti.
  5. Fyzické odchylky dělohy – mohou bránit uhnízdění vajíčka a jeho následnému vývoji. Mohou vznikat při fetálním vývoji, ale též je způsobují benigní nádory (myomy) stejně jako opakované chirurgické zákroky na děloze.
  6. Cervikální sterilita – jde o nekvalitní děložní hlen, který se pak může chovat jako bariéra proti spermiím.

Samotná diagnostika ženské neplodnosti se pak odvíjí od výše uvedených příčin a zahrnuje následující kroky a vyšetření:


  • celkovou zdravotní anamnézu,
  • gynekologické vyšetření,
  • krevní testy,
  • kultivaci z pochvy,
  • stanovení bazální teploty,
  • postkoitální test,
  • vyšetření počtu a pohyblivosti spermií,
  • ultrazvukové gynekologické vyšetření,
  • hysterosalpingografii,
  • laparoskopii.

Na základě výsledků vyšetření pak zahájí lékař cílenou léčbu, která spočívá například v optimálním časování pohlavního styku, volbě vhodné hormonální terapie, inseminaci (IUI), různých typech asistované reprodukce nebo operativních léčebných postupech.

(frc)

Zdroj: www.medicinenet.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více